| anonim_4396 a întrebat:

Am mai multe intrebari legate de scoala:

1.In clasa a 8-a cate ore de informatica se fac pe saptamana? Si ce inveti? Din a 5-a pana-n a 7-a am invatat sa tinem mausul in mana si sa inchidem/deschidem calculatorul! In a 8-a oare ne invata cum sa intram pe internet?
2.La liceu care e diferenta intre mate-info intensiv si mate-info simplu?
3.Intre mate-info intensiv si mate-info simplu care are mai multa programare?
4.Inafara de mate-info intensiv si mate-info simplu mai exista si alta specializara pentru programarea calculatoarelor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Eu stiu ca o ora pe saptamana (tehnologie) dar se face foarte putin... gen Word sau Excel etc.
2. Pai uite cum e: la mate-info intensiv clasele a 9-a si a-10a faci 5 ore pe saptamana de informatica iar din clasa a 11-a faci 7 ore de informatica pe saptamana, iar la mate-info neintensiv ramane doar la 5 tot timpul.
3. Evident mate-info intensiv are mai multa programare, deoarece sunt mai multe ore. Faci C++ sau Pascal, iar in ultimul an HTML sau PHP.
4. Nu cred ca mai exista...
Sper ca ti-am fost de folos cu informatiile. Funda? happy

3 răspunsuri:
| Boo a răspuns:

La informatica iti da componentele din care e facut calculatorul sau te invata sa folosesti unele programe...Si la intensiv(depinde intensiv ce materie) faci mai multe ore din materia respectiva.happy

| r0by2oo9 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 8-a si nu fac informatica. Daca se fac la alte clase cred ca se fac doar o ora si anume optionalul.

| Schndider a răspuns:

1.in a 8-a lucrati cu programe de word si internet
2.la mate-info intensif faceti mai multe ore de mate si info simplu
3.materia de a 9-a la mate info e aceeasi pentru toate liceele indiferendt daca e mate info intensiv sau mate info
4.nu