| MaryaElena2979 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la o problema de informatica clasa a IX-a.Problema suna in felul urmator:Se citeste un numar intreg. Daca acesta este pozitiv sa se afiseze media geometrica a doua numere, in caz contrar sa se calculeze si sa se afiseze produsul a 2 numere intregi doar daca sunt pare.Reprezentand-o in pseudocod, nu am stiut ce trebuie sa declar ca fiind intreg in afara de x? trebuie declarate si doua numere a si b pentru a calcula media geometrica? Si dupa ce pun >conditia(X=0 atunci voi scrie media geometrica=sqrt(a, b) sau?)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca x>=0 scrie sqrt(a+b)
altfel daca ((a%2==0) &&(b%2==0)) scrie p=a*b
dar trebuie sa aiba si o a 3 a conditie dupa care sa iasa din if...scrie enuntul problemei...

| MaryaElena2979 explică (pentru anonim_4396):

Pai am scris enuntul mai sus dar il voi mai spune:Se citeste un numar intreg. Daca acesta este pozitiv sa se afiseze media geometrica a doua numere, in caz contrar sa se calculeze si sa se afiseze produsul a 2 numere intregi doar daca sunt pare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryaElena2979):

Si daca nu sunt pare ce se afiseaza?

| MaryaElena2979 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca nu sunt pare banuiesc ca se afiseaza media geomtrica sau scriem ''Nu avem solutii''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryaElena2979):

Da, cam ce ti am scris mai sus ar fi functia si in caz ca nu sunt pare poti afisa acel mesaj...