| TheQuaestor a întrebat:

Am nevoie de ajutor legat de logaritmi.
Nu prea inteleg nimic din ei si chiar am incercat sa-i inteleg. Stiu ca se rezolva pe baza unor formule dar din cate am vazut nu in orice caz.
As vrea un exemplu de problema usoara si rezolvata va rog (sunt la filo si totusi facem probleme destul de exagerate)
Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Log in baza 2 din 4 e 2 se traduce astfel:luand in considerare primul 2 apoi cel din urma 2 si apoi 4, zicem:2 la ce putere da 4? 2. cel din mijloc e un nr ridicat la o putere, primul nr ala scris mic e nr ridicat la putere si cel de dupa egal e puterea.
alt exemplu:log in baza 3 din 9 este 2, 3 la a 2-a face 9.priceput?