| Belingot a întrebat:

Am nevoie de ceva dacă vreau sa ma transfer de la liceu normal la școala profesionala?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te transferi, deoarece scoala profesionala impiedica dezvoltarea ta in cariera. Fara liceu vei munci toata viata numai cu efort fizic. Si acest lucru inseamna boala si moarte prematura. Statul roman nu gandeste cand incurajeaza tinerii spre scolile profesionale.
Scoala profesionala iti inchide pur si simplu posibilitatea de dezvoltare; adica o sa ramai tot timpul la sapa de lemn si pentru niste bani de nimic. Mai devreme sau mai tarziu o sa faci liceul.
Nu poate exista dezvoltare in cariera cu scoala profesionala; si deci nici dezvoltare financiara.

| Ava1231 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt de acord cu tine.

| isemilia a răspuns:

Suni la secretariatul scolii si intrebi. Daca e profesionala in toata regula atunci primesti un certificat ca poti lucra in domeniu (nivel 3 / 4. In general 3 e nivelul de competenta) si diploma de 10 clase. Ca sa poti da BAC-ul va trebui sa mergi la seral (3 ani) dupa absolvirea liceului.

Nota. Da, sunt constienta ca poate stiai informatiile, insa in general multi fac erori si am vrut doar sa iti zic iar, ca sa iei decizia corecta 100%. Mult succes daca asta iti doresti!

| Crescent a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te mai gandesti putin la asta. Nu-i chiar cea mai buna idee.

| mirunamiru22 a răspuns:

Nu conteaza liceul sau ceva. Vorbesti la secretariat legat de liceu si vei urma aceleasi reguli pentru transfer.