| Malynutza_Elena_1999 a întrebat:

Am nevoie de definitie la eul liric!

2 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy66 a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric. Funda :3? :*

| Mariii1 a răspuns:

Genul liric este vocea autorului, poate fi identificat cu ajutorul pronumelor, verbelor la persoana intai si a doua. Daca ai opera, poti spune si ca sentimentele sunt exprimate direct, mergi mai mult pe importanta figurilor de stil. Sper ca ai inteles happy