| DiiiAnAaaa a întrebat:

Am nevoie de o formula pentru aflarea vitezei cu care revine corpul pe sol la aruncarea pe verticala in sus...:/ Multu!;*

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

DiiiAnAaaa, legat de intrebarea ta, nu cumva te referi la formula lui Galilei:
v la patrat = v0 la patrat + 2*g*h?
Iar de acolo se prelucreaza relatia, in functie de ce ti se da in enunt. Bafta!

7 răspunsuri:
| DiiiAnAaaa explică:

Mersi pentru ajutor :*

| nistorpetru98 a răspuns:

Pai formula vitezei= distanta supra timp

| DiiiAnAaaa explică (pentru nistorpetru98):

Nu e buna asta... mersi pentru raspuns happy

| NONAME131999 a răspuns (pentru DiiiAnAaaa):

Răspunsul meu e bun?

| DiiiAnAaaa explică (pentru NONAME131999):

Nu cred sad trebuie sa fie o formule ceva...mi-a scris profa pe o foaie da` s`a sters ¬x(

| NONAME131999 a răspuns:

Orice corp care revine pe sol vine cu accelerația gravitațională=10N(N=Newton)

| NONAME131999 a răspuns:

Dacă e vorba de o formulă poate e asta:G=mxg(G=Greutate, m=masa corpului, g=accelerație gravitațională)