| Gabytzu1354 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor! DAU FUNDA!
Urmeaza sa aleg pe ce drum vreau sa imi continui studiile si chiar nu stiu unde sa pasesc.
Deciziile mi se schimba de pe o zi pe alta si chiar nu vreau sa-mi regret alegerea.
Pun prea mult accent pe liceu si m-am gandit la trei profile: Arhitectura, profil Sportiv si Stiinte ale Naturii.
Am o anumita pasiune pentru desen, mi s-a spus ca sunt talentată si ca as putea urma un liceu de arta, dar ce meserie reiese din asta? Unde pot ajunge doar din simplul fapt ca mangai o foaie cu un creion?
Ador activitatile sportive si de aceea ma gandisem sa ma dau la profil Sportiv, dar din nou, ce meserie reiese din asta?
Si ultima, cea la care m-am gandit cel mai mult, Stiinte ale Naturii, sa pot continua o facultate de medicina. Sunt interesata sa aflu despre corpul uman si tot ce ne inconjoara, insa nu vreau sa devin un doctor sau o farmacista.

Acum 5 minute am vrut sa ma dau la Stiinte ale Naturii iar acum vreau la profil Sportiv.

-Ce meserii reies din aceste profile?

-Materiile sunt usoare?

-Din ce se dau tezele? Dar bacul?

-Pot urma o facultate care sa imi rezerve un viitor placut mie?

Cel mai convingator si detaliat raspuns primeste o funda din partea mea! Promit!

Răspuns Câştigător
| JasminNoir a răspuns:

Buna.
Sa inteleg ca urmeaza sa absolvi clasa a 8-a si vrei sa-ti alegi liceul in functie de studiile pe care vrei sa le urmezi si dupa absolvirea lui?
Eu iti zic asa. La liceu sportiv te duci daca vrei sa faci sport de performanta si sa traiesti din asta, sau sa ajungi profesoara de sport. Daca iti surade ideea de cadru didactic, atunci meseria de profesoara e chiar potrivita. In schimb cand vine vorba de sport de performanta, nu ajunge sa alegi doar un liceu cu filiera sportiva, ci sa fi facut asta de la varste fragede. Necesita mult efort si sacrificiu, pe care daca le-ai depus inca de mica, atunci esti bine. Daca niciuna din cele de mai sus nu-ti place, inseamna ca liceul sportiv nu ar fi tocmai o alegere potrivita.
Profilul de arte, in schimb, e potrivit daca vrei sa mergi pe arhitectura si iti place(si te si pricepi) la desen.
Stiintele naturii se concentreaza in special pe chimie si biologie, materii necesare pentru admiterea la medicina, ceea ce ai spus ca nu ti-ai dori. Daca totusi te atrage ideea de medicina, va trebui sa incepi pregatirile din clasa a 11-a pentru admitere si sa te tii serios de treaba.
Dar avand in vedere ca esti nehotarata si doar la inceput de drum, s-ar putea ca profilul de matematica informatica sa fie potrivit pentru tine, pentru ca e un profil general la care se pune accentul pe mai multe materii ( pe langa mate si info) si o sa ai mai multe orizonturi deschise. Mai mult, iti formezi si o gandire logica si te va ajuta mult sa te orientezi spre viitor.
Nu te pripi, mai ai un semestru in care te poti gandi, in fond liceul nu e miscarea decisiva in vederea meseriei de viitor.

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Incearca sa te faci tinichigiu vopsitor auto
sau mecanic auto
nu vezi cate masini sunt pe strada
meserie banoasa
pe 4 ore de vopsit o masina bagi si tu in buzunar 200 euro in fiecare zi banii tai

| TheGodfatherDumDeeDum a răspuns:

Salut! O sa fiu cat pot de sincer. Nu te duce la arte, o sa mori de foame, n am auzit de nimeni care sa fi terminat un liceu de arte si sa fi ajuns ceva in viata asta asa ca decat sa dai la arte mai bine te duci sa dai cu sapa in gradina pentru ca n avut, nu are si n o sa aiba un viitor. Sportiv, daca trebuie sa ti alwgi liceul banuiesc ca tot ai 14 15 ani, daca tu spre exemplu n-ai inclinatii spre fotbal, adica n-ai fost la nicio echipa, n are rost sa te duci acolo. Am o gramada de prieteni la Sportiv, au terminat dar n au invatat nimic, la sportiv nu inveti cam nimic dar dupa spuneam mai sus, daca ai fost la o echipa sau gen si ai confirmat du te fara nicio grija dar daca nu n are rost, astia care REUSESC cu sportivul reusesc pentru ca au inceput de mici cu ceva. Stiinte sociale, aici faci cate putin din toate. E un profil cat de cat lejer, se bazeaza pe biologie, chimie, astea. Deci cea mai buna alegere ar fi stiinte ale naturii...bafta!