| liceu a întrebat:

Am nevoie de un raspuns rapid! Cum zici in engleza "am vrut sa iti raspund la intrebare " sau "am vrut sa te intreb" ..ma intereseaza mai mult in primul exemplu cum pun cuvantul "iti ".
Fuunda

Răspuns Câştigător
| Alexandraaq a răspuns:

1. Am vrut sa iti raspund la intrebare. =
I wanted to answer your question.
2. Am vrut sa te intreb. =
I wanted to ask you.
Sper ca te-am ajutat. Fundita?

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

I wanted to answer your question.
I wanted to ask you.

| Frank51 a răspuns:

Teoretic ar venii : I wanted to thee answer at the question.
Dar de obicei se zice simplu si anume: I wanted to answer at your question.

Iti e pronume si in engleza se zice YOU(greu de inteles).

| Razvanelrazvii a răspuns:

Engleza nu se traduce cuvant cu cuvant. sunt foarte multe expresii. In propozitia ta, cuvantul,, iti'' nu se poate traduce separat. Trebuie sa traduci toata propozitia, adica,, i want to answer to your question''. Sper ca am fost de ajutor.