| marian9377 a întrebat:

.. ce inseamna craciunul pentru voi si de unde vine numele de craciun?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

" Cuvântul Crăciun vine din latinescul incarnatio (incarnațio), ceea ce va să zică încarnare, întrupare (venirea în trup a Domnului nostru Iisus Hristos).

Se vede că în vechime, la creștinii romani, numele nașterii Mântuitorului se numea dies incarnationis (incarnaționis) — ziua încărnării, întrupării lui Hristos. În limba noastră incarnatio (incarnațio) s-a schimbat dintâi în încărnăciune (precum a fost cu cuvântul rugăciune, din latinescul rogații, rogatio, rogațione, rugăciune; incarnațio, incarnațione, încărnăciune), de unde, pierzându-se în de la început și e de la sfârșit, a ieșit cuvântul cărnăciun, care s-a și prescurtat în Crăciun.

Iată istoria acestei numiri, după cât se pare mai aproape de adevăr. "

Vezi sursa aici : http://ro.wikisource.org/......%83ciun%3F

| corolav a răspuns:

Avea doi CRACI UN ţăran la iţari

| highheadshot a răspuns:

Craciunul este o sarbatoare, iar numele ei vine de la un om pe nume Craciun.

| ZoOzAtaOaNa a răspuns:

Craciunul inseamna, pentru mine, pur si simplu, Nasterea Domnului care este un motiv de bucurie intensa. Numele de,, Craciun" vine, conform unelor surse, de la latinescul "dies creatione", care inseamna "ziua creatiei" sau "ziua nasterii". Romanii au preluat doar termenul "creatione", cuvant de la care a derivat, ulterior, numele acestei sarbatori.