| Andrei9923 a întrebat:

Am o intrebare despre examen. dacă trebuia sa scriem functia sintactică si partea de vorbire prin care se exprima un cuvant ( acum) si am scris :complement circumstanțial de timp exprimat prin adverb de timp, se punctează? multumesc

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie-mi pare corect, de ce nu ti-ar puncta?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vei primi punctajul maxim, 2 puncte.
Iar dacă ai mai scris și despre cuvântul "factorul" că este subiect exprimat prin substantiv comun simplu, vei mai primi încă 2 puncte.
PS. Cerința avea 4 puncte.

| Lvc2000 a răspuns (pentru floresdemayo):

Iar daca la "factorul" am scris corect doar valoarea morfologica vom primii un punct?

| floresdemayo a răspuns (pentru Lvc2000):

Doar 1 punct, atât.
(voi/vom/vei/veți/vor primi*- ai grijă, se scrie întotdeauna cu un singur "i". Să nu-l confunzi cu numeralul ordinal "primii" copii/elevi)
Success mult!

| Lvc2000 a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, scuza-ma, m-am grăbit, asa este! Multumesc!

| corolav a răspuns (pentru Lvc2000):

Nu e greșeală, e neștiință.

| Lvc2000 a răspuns (pentru corolav):

Ma amuzi laughing)) Esti asa sigur?

| corolav a răspuns (pentru Lvc2000):

Peste 95 %

| corolav a răspuns (pentru floresdemayo):

Stimată, doamnă profesoară, tot la catedră?
Nu ați intrat încă în vacanță?
Să aveți sănătate!

| floresdemayo a răspuns (pentru corolav):

Încă nu, domn' profesor! ))

| Borsecuț a răspuns:

Da, in mod sigur, nu are ce sa fie gresit. Asa am scris si eu si sigur nu se scade happy

| Maria2470 a răspuns:

Da, se puncteaza!