| SanduEu123456 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare
Sunt in clasa a 9 a (profesionala), anul trecut am picat examenul de clasa a8 a (pentru admiterea la liceu), pot da din nou examenul.
Este posibil sa ma pot transfera de la profesionala la liceu normal
Vreau raspunsuri explicite

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Examenul nu se mai poate susține încă o dată.
Cât despre transferul de la profesională la liceu teoretic nu este posibil, cel puțin nu se menționează nimic despre acest aspect.Ce se menționează în schimb, este faptul că te poți transfera de la un liceu teoretic la unul profesional:
"Transferul elevilor in timpul anului scolar se poate efectua, in mod exceptional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, in urmatoarele situatii:

a) la schimbarea domiciliului parintilor intr-o alta localitate, respectiv intr-un alt sector al municipiului Bucuresti;
b) in cazul unei recomandari medicale, eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;
c) de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional;
d) la/de la invatamantul de arta, sportiv si militar;
e) de la clasele cu program de predare intensiva a unei limbi straine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;"

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Termini profesionala, dupa care copletezi la seral liceul (13 clase).
Astfel, vei avea si o calificare in meserie, precum si liceul terminat.

| sierra1 a răspuns:

Vezi art 141

https://www.portalinvatamant.ro/......10978.html

Că tot VREI tu, mai explicit de atâta, nu se poate