| mister_8143 a întrebat:

Am o intrebare legata de romanul "Morometii" de Marin Preda. Cand cineva se referata la destinul taranului din acest roman se refera la conditia taranului din romanul acesta?

6 răspunsuri:
| CrImmE a răspuns:

Nu, se refera la DESTINUL lui pe parcursul romanului.

| mar3ia a răspuns:

Da

| makachan a răspuns:

Buna,dupa intrebare presupun ca esti elev in clasa aXIIa (la fel ca si mine). Daca va da o astfel de cerinta cred ca se poate referi si la Ion de Liviu Rebreanu dar si la Morometii de Marin Preda.Asa ca depinde de ce fel de roman va preciza cerinta, daca iti cere un roman postbelic atunci e Morometii daca iti cere roman realist sau un roman interbelic e Ion.Asadar la cerinta aceasta se incadreaza doar aceste doua romane. Sper ca te-am ajutat. Spor la pregatirea pentru bac!

| mister_8143 explică (pentru makachan):

Multumesc si spor si tie la pregatirea pentru bac!

| makachan a răspuns:

Scuze cred ca de la inceput nu am citit bine intrebarea. Daca iti da aceasta cerinta practic iti cere sa expui sfarsitul lumii satului traditional al carui exponent este Ilie Moromete.Destinul sau este simbolic pentru lumea in care traieste. In concluzie ca sa fiu clara destinul taranului din acest roman este acelasi lucru cu conditia lui. Sper ca te-am ajutat!

| mister_8143 explică (pentru makachan):

Multumesc,deci pentru urmatoarea ora de limba si literatura romana voi avea de facut un eseu despre destinul taranului in romanul "Morometii"= conditia taranului in romanul "Morometii.pff.:X