| LaylaSerizawa19 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care sunt la filologie: Ce limbi straine sunt la alegere?

2 răspunsuri:
| rosi87 a răspuns:

Elevii acestei secţii învaţă trei limbi moderne: cele două pe care le-au studiat în gimnaziu şi o a treia limba modernă - la alegere între germană şi spaniolă.
Admiterea la această secţie se face prin repartizare computerizată.
Este o secţie ideală pentru cei ce doresc să urmeze cursurile unei facultăţi cu profil filologic, jurnalistic sau juridic, datorită, în primul rând, studiului aprofundat al gramaticii şi disciplinelor opţionale pe care vi le oferim pe parcursul celor patru ani de liceu - Limbă şi comunicare, Redactarea unei reviste, Tehnoredactare computerizată, Mitologie, Literatură universală.
Elevii de la această secţie redactează revista şcolii "Alumn şi alumnel ".
Talentul şi munca elevilor noştri au fost răsplătite în ultimii ani cu numeroase premii şi menţiuni la olimpiadele naţionale de limba română şi de limba latină. Acestor premii li se alatură titluri de laureat la Concursurile naţionale "Tinere condeie" şi „Mihail Iordache", precum şi numeroase alte premii şi menţiuni la concursuri de creaţie literară şi interpretare dramatică.
Ca discipline opţionale aveţi posibilitatea de a studia:
Limba modernă 3 - la alegere între germană şi spaniolă - curs de 4 ani
Limbă şi comunicare
Latină – aprofundare
Tehnici de comunicare în spaţiul public
Mitologie
Educaţie pentru sănătate
Istoria culturii şi civilizaţiei
Structuri politice europene
Mari teme ale filosofiei în artele vizuale etc.
În anii anteriori, ultimele medii de admitere la aceasta secţie au fost:
9, 11 în 2003,
9, 25 în 2004,
8, 99 în 2005,
9, 04 în 2006.

| LaylaSerizawa19 explică (pentru rosi87):

Ce de ajutor e google-ul asta rolling on the floor lucrurile astea le citisem si eu inainte. and. tocmai aflasem ca la limbi moderne mai e si franceza, italiana, limba, iar limbiile obligatorii sunt romana, latina si engleza.deci mersi oricum rolling on the floor