| PapushaDeCristaL a întrebat:

Buna tpu....am o intrebare ..eu sunt la liceu la profilul filologie si as vrea sa dau mai departe la facultatea de limbi straine dar nu stiu prea mult ce studiaza acolo(in afara de limbi straine), sau poti sa iti alegi singur ce limbi vrei sa inveti sau cum? si ce poti ajunge daca faci aceasta facultate.

Răspuns Câştigător
| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns:

Se pune foarte mult accent pe limbile straine, asa cum e si normal. Vei face materii precum lb engleza/franceza contemporana, cultura si civilizatie engleza/franceza, texte vocationale, lingvistica, cultivarea lb romane (daca e cazul).
Daca vrei la limbi sraine iti alegi tu specializarea dintre cele de care dispune facultatea. De ex. romana-franceza, romana-engleza, engleza-franceza sau poti opta pentru alte limbi- germana, spaniola, rusa, araba, japoneza... orice iti place.
Dupa ce termini facultatea poti ajunge profesor, traducator, translator, interpret, functionar public, poti lucra in domeniul relatiilor publice. Ai multa optiuni, dat fiind faptul ca se cauta limbile straine, mai ales cele mai grele si mai rar intalnite.
Pentru a intra la limbi straine ai nevoie de medie mare la bac (mai ales daca vrei sa ocupi un loc la fara taxa), iar la unle facultati sa da si examen de admitere.

Daca mai ai nelamuriri poti sa ma intrebi si te ajut, in masura in care pot. numai bine happy

| PapushaDeCristaL explică (pentru Anton_Elisa_Andreea_1993):

Da as vrea sa stiu daca poti ajunge stewardesa sau mai trebuie sa faci su un curs? eu asa am auzit si ca trebuie sa platesti cursul dar totusi nu te ajuta facultatea caci doar e de limbi straine?

| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns (pentru PapushaDeCristaL):

Facultatea te ajuta oricum. Gandeste-te ce faci daca nu reusesti sa ajungi stewardesa, ramai totusi cu o facultate de limbi straine care nu e de neglijat. Din cate am auzit si eu de la altii, ai nevoie neaparat si de cursuri speciale pentru stewadresa, dar si de ceva studii superioare.

4 răspunsuri:
| AndraAndrrra a răspuns:

La ce liceu esti? Ca sa poti face accea facultate trebuie sa ai o medie cat de cat mare si sa stii foarte bine limbile straine.

| PapushaDeCristaL explică (pentru AndraAndrrra):

Sunt la un liceu normal ca celelate....sunt clasa 9 si am intrat la liceu cu media 8, e bine?