| CosminCiotina a întrebat:

Am o întrebare pentru cei care sunt sau au fost studenți.
Daca mă înscriu la o facultate in sesiunea din toamnă, iar media mea va fi mare, pot primi cămin, bursă?
Sau faptul că mă înscriu in sesiunea din toamnă ar putea fi un criteriu discriminatoriu?

Răspuns Apreciat de Editori
| Laura162 a răspuns:

Depinde de facultate si de cate locuri sunt la camin. La unele facultati e primul venit, primul servit; la altele, e in functie de medie; la altele au prioritate cei de la buget (chiar daca tu ai intrat cu medie mai mare la taxa, in toamna, decat cel de la buget in vara). Sa nu uitam si de pile si relatii, uneori camerele de camin se vand pe sub mana de administratori.

Bugetul poate fi un criteriu si pentru bursa (am prins a 4-a medie pe facultate, dar nu aveam drept la bursa pentru ca am intrat la taxa la admitere si nu se facea repartizare anuala).

1 răspuns:
| zurick a răspuns:

De obicei, locurile rămase sunt doar la taxă. Cât despre cămin, poți intra și chiar dacă nu să zicem, vor fi multe redistribuiri trebuie doar să te inscrii la ele ( adică persoane care renunța la cameră pentru că au găsit chirie sau nu le place X cămin ), am intrat anul trecut în a 4 a distribuire la al doilea cel mai bun cămin ( și până atunci nu intrasem nicăierilaughing
Mult succes