| 12345600 a întrebat:

Am o întrebare pentru profesorii de la școli. De ce vă interesează atât de mult dacă elevii învață? Adică de ce nu puteți să fiți niște profesori de genu:
-Buna elevi, ce mai faceți? Azi vă las să faceți ce vreți, stati pe telefon faceți ce vreți eu vă dau 10.
Adică de ce puneți presiune pe noi și de ce vă bateți capul cu noi elevii?

Răspuns Câştigător
| UltraSoundSound a răspuns:

Hai sa-ti raspund si din perspectiva asta!
Profesorul se mandreste cu un copil olimpic de 10, il reprezinta pe el, simte ca a reusit ceva. De asta ii intereseaza, ca daca nu i-ar interesa, am fi toti analfabeti, si nu am ajunge nicaieri.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai o gandire de nota 0. La scoala mergi ca sa inveti ceva. Pe telefon poti sta si acasa.

| johnnny123 a răspuns:

Poate pentru că profesorii știu ceva ce tu nu știi...
Și anume că în viața reală, când te vei duce să-ți cauți o slujbă, angajatorul nu-ți va spune "astăzi te las să faci ce vrei, stai pe telefon toată ziua și eu îți plătesc salariul". Angajatorul te va întreba ce știi, și apoi te va pune să faci acel lucru.

Este datoria profesorilor să te pregătească pentru viața reala, chiar dacă creierașul tău este prea necopt să înțeleagă asta...

| 12345600 explică (pentru johnnny123):

Eu nu mă voi angaja

| haileewatson a răspuns (pentru 12345600):

"Eu nu mă voi angaja" dar ce o sa faci?

| 12345600 explică (pentru haileewatson):

Ceva

| Anonimul151 a răspuns:

Tu ca elev ai vrea chestia asta? De ce există școală, liceu etc să mergi să nu înveți nimic, profesorul să te lase pe telefon și pe lângă asta mai ai și pretenția de a da nota 10, iar tu să nu faci nici un efort. Profesorii, își bat capul cu noi elevii, ca să ne învețe lucrurile pe care ei le predau, ca să avem o meserie bună.

Pentru că, dacă nu ar exista profesorii, nici tu nu te ai putea angaja într un loc bun de munca, nu vei putea face ce îți place etc.

Dacă tot vrei să fie așa, nu merge la școală și gata, și apoi vei vedea unde vei ajunge, și ce meserie vei avea, și atunci să îți pui întrebarea asta să vezi ce răspuns îți vei da?

Crezi că profesorii îți vor răul, de te stresează să înveți? Sau ce?

Și eu sunt elev, însă chiar nu îi înțeleg pe ăștia ca tine.

Să mergi la școală, liceu și să vrei să stai pe telefon. Sai să te lase profesorul, și pe lângă asta să vrei și 10.

Nu e îndeajuns că poate stai și te uiti pe telefon peste 10 ore zilnic? Ai vrea să o faci și la școală, liceu?

Nu știu ce mentalitate au ăștia ca tine!

Nu știu, cât de mic, mare ești însă persoanele care zic la fel ca tine, sunt imature efectiv. Pentru că nu se gândesc la lucrurile acestea!

Ca în orice job, profesorii au datoria de a invata elevii. Cq în fiecare job angajatii trebuie să își facă treaba.

| BabaOarba a răspuns:

Adica tu te duci la ore ca sa stai pe telefon sau sa bagi ceva la cap? Cum adica sa iti dea 10 si tu sa stai pe telefon? Si celui care invata cat sa ii dea, 100? Este normal ca unui copil care chiar face ceva si unuia care nu face nimic sa li se dea aceeasi nota? Care mai este sensul sistemului de notare?

Nu te pune nimeni sa te mai duci la scoala. Nu toti au capacitatea sa realizeze ceva cu mintea, asa ca cei care nu pot mai bine se specializeaza pe munca fizica.

| UltraSoundSound a răspuns:

Nu sunt profersor, dar si daca as fi nu as pune presiune pe elevi. Tu mergi la scoala ca sa stai pe telefon? Really? Nu iti ajung alea de 10 minute de pauza sa dai scroll pe Instagram/TikTok?

Eu personal, ca si elev, care am respect fata de cadrul didactic de la clasa, si daca ne lasa sa facem ce vrem noi (nu sa ne dam in cap!), prefer sa ma pregatesc pentru urmatoarea materie sau nu stiu, alt ceva, sa vorbesc cu colegul de banca, nu sa stau pe telefon.

Cand mergi la un interviu pentru un loc de munca si te intreaba doamna/domnul de acolo: "Ce-ti place sa faci, si de ce ai ales acest loc de munca?"; tu ce o sa-i spui? "Sa stau pe telefon domana/domnule". Come on.

Si daca un cadru didactic isi lasa garda jos, imediat te acomodezi cu acel comportament, si o sa-l sfidezi!
Cat despre 10... daca il vrei, invata! Iar daca nu inveti, este loc pe lista de corigente!
- Am dat un raspuns cam... lung, dar de multe ori ma pun in pielea / situatia lor, si imi dau seama ca este greu sa te ocupi de 25/30 de copii, 4-5(sau mai multi) din clasa sunt neatenti, si degeaba incerci sa-i indrepti pe drumul cel bun, deoarece n-o sa incerce, pentru ca fix de la ei incepe schimbarea!
Bafta, sper sa iti gasesti un raspuns care sa te satisfaca!?

| UltraSoundSound a răspuns (pentru UltraSoundSound):

Ups... fara "!?" - era un emoji din Windows! happy

| 12345600 explică:

Mă refer, de ce profesorii își bat capul cu noi? De ce îi interesează așa de mult ce facem noi?

| haileewatson a răspuns (pentru 12345600):

Pentru ca asta e job-ul lor si ei trebuie sa isi faca job-ul.

Nu esti in stare sa cauti pe Google lista tarilor din lume, si tu vrei ca profesorii sa te lase in pace si sa te joci pe telefon in scoala. In ritmul asta o sa ajungi bine de tot.

| UltraSoundSound a răspuns (pentru 12345600):

Hai sa-ti raspund si din perspectiva asta!
Profesorul se mandreste cu un copil olimpic de 10, il reprezinta pe el, simte ca a reusit ceva. De asta ii intereseaza, ca daca nu i-ar interesa, am fi toti analfabeti, si nu am ajunge nicaieri.