| Joker3134 a întrebat:

In scoli încă se mai practică violența? Adică profesorii mai au voie sa bată elevii?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Se practica, mai ales in scolile/liceele mai slabe.Il stiu pe unu care si-a rupt profesoru in bataie cu cataloage in cap pana l-au exmatriculat.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Stiu,merita multa puscarie, dar Romania e corupta.Ce am scris aici e cel mai putin rau lucru pe care l-a facut.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cred ca se mai practica si d-astea. Am prins profesori batausi cand eram eu elev, in mare parte profesoarele erau mai agresive decat profesorii, la modul ca unii eram trasi de perciuni, unii luau castane, altii luau cataloage in cap sau pe spate + jigniri, acum ma amuz cand imi amintesc desi n-ar fi prea ok. Acum sunt multe asociatii de parenting, nu mai ai voie nici sa scoti copilul la tabla, pe atunci parintii incurajau profesorii sa le dea elevilor 2-3 palme daca nu invata sau nu sunt cuminti,, adevarul e ca aveam si specimene in clasa ca si colegi, dar nici asa n-ai niciun drept sa lovesti un copil. O aveam pe o batoza de profesoara, la aia nu sufla nimeni si era oarecum amuzant la ea la ore ca tipa ca nebuna aproape din nimic, iar ala care radea si deranja ora era capacit bine de tot, un coleg saracul era batut mai mereu nevinovat, altii faceau galagie iar aia facuse o obsesie pentru el, il tragea de perciuni pana il ridica din banca, acum nu se mai fac d-astea pentru ca imediat sunt dati in judecata si amenintati sau scosi din functie. Adevarul e ca nici mie nu mi-ar conveni sa-mi bata una ca asta copilul, as face urat/

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru Joker3134):

Habar nu am, de 2-3-4 ani sunt tot mai multe agentii anti-violenta impotriva elevilor, parintii sunt angrenati in asocietii si chestii d-astea. In mare parte in scoala generala se intampla d-astea, cand intri la liceu se schimba radical situatia, dai de altfel de oameni, la mine la liceu majoritatea profesorilor erau din familii bune, oameni cu bani si cultura vasta, nu-si permiteau sa se ia la harta cu elevii, 90% din profesorii din liceu erau iubiti si cautati de generatiile care terminau mai mereu ca sa vada ce mai fac, chiar si eu m-as duce pe la liceu sa vad ce mai fac profesorii, sper sa ma mai tina minte. E frumoasa viata de elev,, cred ca e cea mai frumoasa perioada, nu ai absolut nicio grija, practic inseamna copilaria ta, dar nu sa ti-o traumatizeze vreun profesor psihopat, chiar daca sunt cazuri izolate

| Catrice a răspuns:

Teoretic, niciodată n-a fost voie.

| Andreeush a răspuns:

Nu au voie dar se mai întâmplă la unele licee.

| Nemessys a răspuns:

Se bat elevii destul intre ei, nu mai trebuie sa-i bata si profesorii.

| AlexC433 a răspuns:

Nu mai au voie dar asta nu ii oprește (mai ales în învățământul primar) sa o facă