| Loooove a întrebat:

Care e plural la urmatoarele substantive: lapte, orhidee?

Răspuns Câştigător
| DarkMirror a răspuns:

Lapte -> lăpturi
orhidee -> orhideuri
rolling on the floorrolling on the floor ce intrebări pui și tu rolling on the floor

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Si tie o sa ti se para amuzant, dar in limba romana exista cuvinte care nu au forma pentru plural si se numesc defective de plural (lapte, orhidee, oxigen, carbon, nisip, aur, argint, var, unt, sare, piper, cascaval, secara, grau, orz, ovaz, orez, gris, nectar, miere, roua, Luna, Soare), altele care au forma doar pentru plural (aplauze, confeti, itari, bale, calti, maruntaie, moaste, ochelari, taitei, zori, represalii, etc). Exista si cuvinte care atat la singular cat si la plural se scriu si se pronunta identic. Ex: pui, ochi, rinichi, nume, codice, elice, spadice, pantece, torace, faringe, laringe, meninge, unchi, tei, baci, muschi, genunchi, ardei, arici, baietoi, broscoi, ciocoi, cobai, crai, holtei, lamai, licurici, pici, pusti, pisoi, pitigoi, politai, vraci, casoaie, spate, foarfece, invatatoare, lucratoare, vrajitoare etc.

mira
| mira a răspuns:

Atentie! Pluralul "lapturi"pomenit aici inseamna formule de lapte pentru copii sugari care inlocuiesc laptele matern.Mai poate insemna diferite sortimente de lapte.

| elena a răspuns:

Lapte, lăpturi s. n.
Orhidee, orhidee s. f.

| SugarAndSpice a răspuns:

Defectiv deplural.
Orhidee

| yoo23 a răspuns:

Lapte e substantiv defectiv de plural( adica nu are forma de plural) la fel ca: miere, unt, zahar, sare.
orhidee-orhidei.

| Vulvatron a răspuns:

Orhideuri o zis el laughing

| Vulvatron a răspuns:

Deci ala care a scris "orhideuri" (goagal, gogal, gagal, gargal happy ) a primit funda? incredibil happy Deci raspunsul lui e mai folositor decat cel dat de Corina x_x

| DamarisS91 a răspuns:

La plural ordidee nu e orhideuri
e tot orgidee.

Vezi in dictionar:
https://www.qdictionar.com/la-plural/orhidee.php