| Cosminaaaa1 a întrebat:

Am o întrebare. Se poate face transfer (la liceu, nu gimnaziu) de la un liceu la altul, de la un profil uman la profil real între semestre?
Vreau un răspuns clar. (Am înțeles ca nu se poate dar nu sunt sigura)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate dar sunt unele exceptii, conform Regulamentului-cadru, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Sn4k3 a răspuns:

Se poate face transfer la orice profil de la orice profil. Doar sa indeplinesti conditiile, medie, examenele pe care trebuie sa le mai dai etc. Intre semestre se face sau la sfarsit de an.

| Rotazi a răspuns:

Un raspuns clar ti se poate da de la liceul la care vrei sa mergi. Tot acolo iti vor spune si obiectele la care -sigur- vei da diferenta. Pentru ca sunt profile diferite, cu obiecte de studiu diferite.

| AnaAna8 a răspuns:

Da, se poate. M-am transferat de la profil de specialitate, la filologie, la alt liceu si a functionat. A fost in semestrul al 2-lea din clasa a 10 a. Ideea e sa ai medie si sa fie locuri. Succes!