| aNgeLitoOqueviVeEneLinFierNomArIA a întrebat:

Am o mica mare problema... faza e ca nu prea mai vreau sa merg la scoala... mi se pare un loc in care se aduna niste "indivzi" care cica invata dar tot ceea ce fac ei este sa copieze la examene...si apoi dupa terminarea scolii nu mai stiu nimic...sau mai sunt niste "indivizi"care invata pe rupte niste prostii care nu o sa le foloseasca in viata...PENTRU CE IMI TREBUIE? la mate-fel si fel de exercitii si probleme cu necunoscute, la romana-analiza morfologica, la biologie-fotosinteza etc, geografie-muntii Himalaya, istorie-cand a domnit Mihai Viteazu`, tehnologie-sa fac nu stiu ce desen tehnic.vederea a nu stiu ce obiect in spatiu, desen-un fel de geometrie cerc patrat triunghi paralipiped, muzica-sa cant niste porcarii dintr`o carte(muzica imi place dar la scoala nu ne invata ce trebuie mai bine am invatat sa cant la chitara pe youtube si apoi platind un profesor ambulant.in fine)...si multe alte prostii...deci scoala e "foarte necesara"...Problema este ca sunt in Spania si anul trecut eram a9a chiuleam foarte mult si acum repet anul.pff...dar aici cand repeti anul te trec chiar daca nu te duci la scoala...deci mai stau anul asta ma duc de 7 ori la scoala...si scap big grin dar ce fac cu parintii...cand afla ca nu ma duc la scoala si ca de la anul nu vreau sa ma mai duc deloc...pff+uffa. Ce ma sfatuiti?big grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai gandesti asa pentru ca atunci cand o sa fi mare si vrei o slujba buna, o sa plangi. Cine crezi ca o sa-ti ofere o slujba buna fara diplome de bac chiar si facultate? Lasa ca scoala nu o sa tina toata viata, invata acolo macar cat sa treci clasele, daca ti-e lene sa inveti de nota 10. Sa vezi atunci cand o sa termini si te vezi cu diploma in mana ce multumit o sa fii. Bineinteles ca daca tot esti la scoala incearca sa-ti intre si ceva in cap ca pe urma degeaba o sa ai diploma.

9 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Si eu m-am gandit la treburile astea... dar din pacate...este o etapa din viata...scoala este necesara pentru diploma...( nu stiu cat te-am incurajat)
Dar invatamantul din Ro e praf... pur si simplu te plictisesti la ore...si din cand in cand...mai vine cat un subiect interesant si mai inveti si tu ceva...asta e viata.
La BAC si la Capacitate (cum era pe vremea mea) nu iti imagina ca o sa fie corect... tu stai ca prostu fara sa te misti cu capul in foaie...si cand iesi afara din clasa ies si cei din clasa alaturata cu un zambet larg...si cu "clasicul" ne-a lasat sa copiem...

| Betty18 a răspuns:

Bine nu faci scoala, dar tu ce meserie o sa ai pe viitori? sigur iti vei dori o slujba bine platita fara scoala si facultate nu se poate... o daa poate devii cantareta de chitara si apoi reporterii or sa rada de tine ca nu stii sa vorbesti sau ca nu ai facut o scoala.macar 12 clase acolo...sincer acum, cui ii place scoala? multi se duc pentru distractie sau ca stiu ca este ceva necesar pentru formarea unui viitor mai bun si invata(mai rar care se duc din placere de a invata). ce faci cu 10 clase.acum nu te mai angajeaza nici ca femeie de serviciu... poate gasesti la curata strazile cu un salariu care de abia iti ajunge sa manaci si sa platesti lumina.mai bine gandeste-te foarte bine la ce vrei sa faci. e in joc viitorul tau!

succes

| Betty18 a răspuns:

Curatatstar
manancistarscuze de greseli e de la tastatura

| marsy a răspuns:

Eu am inceput sa apreciez timpul in care sint la scoala. sh chiar ma bukur k invat. am aceasata posibilitate. pe cind altii de virsta mea(17) lucreaza. Inceark sa nu te mai gindesti la aceste timpenii. Desigur k sint sh elevi care invata. cel putin isi dau silintza. interesul. E o perioada frumoasa. pe are altii doresc sa o mai traiaska inca o data.

| cyufulyky a răspuns:

Sa-ti scoti prostiile astea din kp si sa continui scoala...sa-ti faci un viiort...nu sa ajungi sa maturi strazile...acum tu decizi ce vei facewinking

succes si un mik sfat : nut e lasa de scoalatongue

| daii a răspuns:

Tu glumesti?
Ce sunt cu ideeile astea in capusorul tau?
Vrei sa maturi strazi, sa fii femeie de servici?! Locuri de munca dinaseta gasesti peste tot.Eu zic sa te duci la adunat de capsuni.ca de.si asa esti in Spania.
Fata draga, te-ai dilit?! cum sa renunti la scoala? ce faci daca renunti la scoala? la varsta ta asta trebuie sa faci, sa inveti.
Nu ai si tu niste vise( toata lumea viseaza sa ajunga ceva/cineva in viata)?! Nu vrei sa ti se implineasca?
Mi se pare cam ciudat sa gandesti asa...sincer imi e mila de tine. Ce te-a determinat sa vorbesti asa?! sunt tare curioasa.
Daca faci asa ceva...mai tarziu o sa iti para rau.asculta-ma/asculta-ne! pe toti.ca nu iti vrem raul.

by daiiwinking

| gabrix a răspuns:

Tot ce ai zis tu mai sus. se numeste cultura generala. daca o sa intrebe cineva ceva si tu nu o sa stii sa ii raspunzi pentru ca nu ai fost la ora respectiva. ce faci? te faci de rusine. deci mai bine mergi la scoala. pentru ca scoala nu tine vesnic. o termini si imposibil sa nu ramai cu ceva. deci. nu renunta la scoala!

Răspuns utilizator avertizat
| aNgeLitoOqueviVeEneLinFierNomArIA explică:

Imi pare foarte rau ca nu pot declara2 raspunsuri castigatoare... Dar orqm va spun... Challenge si dinulya...Va multumesc tuturor!(si sa fac o paranteza ceea ce ma determinat este faptul ca anul acesta voi repeta si voi avea in clasa numai pici si sincer nu suport sa nu cunosc pe nimeni in clasa...sa stau singura p`acolo pfff si asta pentru ca stiu cum e din primul meu an in sc din spania la inceput nu stiam limba nu stiam nimic nu mai suportam pana cand a venit fata unei vecine de craciun in sp si am vbit cu ea si a ramas in sp si am bagat-o cu mine in clasa...eram cele mai bune din clasa cel putin la mate si englezabig grin apoi nea schimbat de clasa pentru ca in fiecare an ne schimba colegii si profesorii ca dracu...\daca era in tara sa ne schimbe era misto dar aici nudancingsi nu am mai picat cu ea in clasasad dar am picat cu niste pri in fine au fost super colegii dar ca fraiera m-am lasat de invatat si chiuleam f mult si cu toate ca aveam numai 9 si 10 la engleza m-a lasat din cauza absentelor, la mate nu mai intelegeam nimic tot din cauza absentelor si la examene ce sa stiu nimic si chestii din astea.big grin cred ca daca picam cu X colega`mea invatamstraight face dar asta oricum tinea de mine in fine...sincer inainte imi placea sa merg la scoala sa invat dar acum mi se pare o prostie din simplu fapt ca nici macar nu stiu cu cine am picat in clasabig grinatunci cand nu te simti bine undeva ti se pare totul o prostiebig grin nu stiu cat o sa ma intelegeti dar nu e chiar asa usor nici in strainatate straight face oricum inca o data MULTUMESC DIN SUFLET CA MA`TI FACUT SA MEDITEZ! va ubesq pe toti:*:*