| Ecea a întrebat:

Am o mica problema cu cineva. Foloseste "ar fi mai" in loc de "ar mai fi" sau "mai imi" in loc de "imi mai".
O explicatie gramaticala please? Nu intelege de ce este gresita prima forma, iar eu nu stiu sa explic.

10 răspunsuri:
| Ecea explică:

Spre exemplu :
"Nu mai imi este foame"
Sau,
"Ce-o fi mai facand"

| AngelBoy a răspuns (pentru Ecea):

Ambele sunt gresite, mai ales a doua care-ti sare-n ochi de la o posta.

| Ecea explică (pentru AngelBoy):

Ok, explica-mi gramatical de ce.
Stiu si eu care este varianta corecta, insa nu stiu explicatia gramaticala.

| Ecea explică:

Alt exemplu :
"As mai fi" sau "as fi mai".
Care este varianta corecta si explicatia gramaticala please.

| raluk27 a răspuns:

Pai depinde de contextul in care sunt folosite. De exemplu: Ar fi mai bine sa inveti.
Sa mergem la mare ar mai fi o varianta.
Sau: Imi mai trebuie 1 leu.
Mai imi trebuie un leu.
In cazul ultimelor 2 exemple, corect, literar ar fi prima varianta, iar a doua as include-o in vorbirea curenta, ceea ce nu inseamna neaparat ca e gresit. Insa e cam ciudat sa incepi o propozitie cu un adverb. Parerea mea.

| AngelBoy a răspuns (pentru raluk27):

„Mai imi trebuie un leu"
Nu este corect, este o greseala pe care multi o fac, dar corect este sa spui „imi mai". Nu poti spune „Nu mai îmi place...", ci „Nu imi mai place", dar in stilul familiar merge si asa.

| raluk27 a răspuns (pentru AngelBoy):

Tocmai asta am zis si eu. Depinde de zona geografica. Mie mi se pare ca "nu mai imi place" se foloseste mai mult prin Ardeal. Dar asta tine de vorbirea curenta, vulgara, nu si literara.

| AngelBoy a răspuns (pentru raluk27):

Nu stiu in ce zona se foloseste pentru ca auzi peste tot astfel de greseli, ma dau pe mine exemplu pentru ca uneori in discutiile cu apropiatii folosesc involuntar forma gresita, dar cel mai simplu mod de a-ti da seama daca este corect folosesti cratima, Nu-mi mai place, cu aceste „mai" dupa pronume si ai rezolvat treaba laughing

| AngelBoy a răspuns:

Depinde de context, in prima faza ambele sunt bune, dar depinde cum le folosesti, „ar fi mai bine sa" si „ar mai fi nevoie de", deci ambele sunt bune, fiind la modul conditional timpul prezent, in timp ce „imi mai" este forma corecta, ci nu „mai imi".

| lmny a răspuns:

Pai si de ce ar fi gresita prima forma? Daca nu ai exemple mai concrete, nu ai cum sa iti argumentezi punctul de vedere.