| AlexVlc a întrebat:

Am o problemă cam gravă. Recent mi-a dispărut complet creativitatea, sau mă rog, aproape complet. Este grav, pentru că de azi în două luni voi da examenul la română (evaluarea nationala) şi aş vrea să urmez un profil de filologie ( ceea ce înseamnă că trebuie să am creativitate, nu-i aşa?). Am uitat a menționez că din cauza lipsei de creativitate, compunerile mele la limba română sunt automat mai slabe, mai puțin originale şi mai plictisitoare, fără o intrigă sau un punct culminant. Asta e teribil de enervant, pentru că anul trecut aveam compuneri foarte bune (asta spunea profa de română) iar anul ăsta am început să scad. Nu vreau ca la examen să iau o notă mai mică doar din cauza unei compuneri stupide.
Orice răspuns e binevenit!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu cred că e doar o părere. După cum scrii se vede că nu te-au lăsaat imaginația și creativitatea pe care le invoci. Scrie tot așa (cel puțin) și treci cu brio examenul la română (evaluarea nationala)

| AnastasiaK a răspuns:

As zice ca la filologie sunt mai importante alte aspecte. Nu ai nevoie de creativitatea pentru istorie, geografie, nici macar pentru romana ca la liceu nu compunerile sunt baza, ci mai degraba eseurile argumentative.

Cat despre evaluarea nationala, nu exista in barem niciun punct acordat pentru creativitate. Se puncteaza vocabularul, coerenta, adecvarea continutului la cerinta, punctuatia, ortografia, numarul de cuvinte, etc...creativitatea nu happy

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Incearca sa te calmezi si sa descoperi care este cu adevarat problema. Poate ca esti mai putin creativ din cauza stresului. Important este sa te relaxezi putin si sa cauti sursa acestei probleme. Un om nu are cum sa isi piarda creativitatea. Ai incredere in fortele proprii si o sa te descurci.

| AlexVlc explică (pentru VALCUANDREI1994):

Eu nu eram stresat când am scris întrebarea asta, tot ce îmi doream erau nişte ponturi sau sfaturi. Mulțumesc pentru încurajare!

| AnonimaPff a răspuns:

Buna, si sora mea a avut aceeasi problema in aceeasi perioada, poate fi din cauza stresului. Te sfatuiesc sa te uiti pe internet la niste compuneri pe diferite teme si sa incerci sa retii ce ti-a placut din ea, sa o pui la tine in compunere.