| NixonRed a întrebat:

Am o problema ce am citit-o pe un site si nu imi dau siama cum as putea sa o fac : Doi priete se intalnesc iar unul spune: Ce varsta au copiii tai imi amintesc doar ca ai 3. Celalat spune: Pai produsul varstelor lor este 36.Sti ce varte au? Raspuns :Sunt prea multe posibilitati, deci nu pot da raspunsul. Apoi omul cu copiii adauga :Suma varstelor lor este egala cu nr etajelor acestui bloc. Tot nu pot raspunde zice prietenul sau. Atanci afla ca cel mai mae are ochii albastri. ASTA E PROBLEMA DACA ATI PUTEA SAMI SPUNETI CUM SE REZOLVA SI SO SI INTELG DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Numarul 36 poate fi scris ca produs de trei factori in mai multe feluri:
1) 1. 1. 36; 2) 1. 2. 18; 3) 1. 3. 12; 4) 1. 4. 9; 5) 1. 6. 6; 6) 2. 2. 9; 7) 2. 3. 6; 8) 3. 3. 4
Sumele celor trei factori sunt:
1) 38; 2) 21; 3) 16; 4) 14; 5) 13; 6) 13; 7) 11; 8) 10.
In cazurile 5 si 6 obtinem aceeasi suma. Inseamna ca numarul etajelor este 13, de aceea prietenul raspunde si acum ca nu se poate afla (daca de exemplu numarul etajelor ar fi fost 11, ar fi stiut ca este in cazul 7).
Pana aici el nu poate raspunde decat ca varstele sunt sau 1, 6, 6 sau 2, 2, 9. In momentul in care i se spune ceva despre "cel mai mare", ipoteza 1, 6, 6 cade si ramane singura compatibila cu conditiile problemei: 2, 2, 9.