| Ola43 a întrebat:

Am o problema. sa zicem A a optat pentru un profil de mate-info iar a doua optiune a pus stiinte sociale. are media 9 si nu a intrat la mate-info. iar B are stiinte sociale prima optiune si are media 8 cine va intra primul A sau B?

7 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

A pentru ca are media mai mare... cu cat ai media mai mare cu atat cresc sansele sa intri la profilul dorit. bineinteles profilele sunt luate dupa ordinea in care le-ai pus tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că B va intra primul, pentru că multe procente ţin şi de ordinea opţiunilor. Mediile de intrare la matematică-informatică sunt în general medii, deci A va intra la matematică-informatică.

| Ola43 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream cine va intra primul la socio

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ola43):

Şi eu ţi-am explicat că A va intra la profilul real, deci în consecinţă, B va intra primul la SS.

| Ola43 explică (pentru anonim_4396):

Eu am spus in intrebare ca nu intra la mate-info

| FaraSareDoi a răspuns:

A. Pentru ca se face repartizarea in functie de medie. Daca A are medie mai mare, calculatorul se opreste la el pentru a-l repartiza. Daca se constata ca s-au ocupat toate locurile de la prima optiune a lui A, atunci aceasta iese din calcul si se cauta daca mai sunt locuri la cea de-a doua optiune. Daca aici sunt locuri, A va fi repartizat aici. Daca nu sunt locuri nici la a doua, se trece la a treia optiune si tot asa pana gaseste un loc liber. Daca nu mai are optiuni va ramane nerepartizat.
B, cum are o medie mai mica decat A, la el calculatorul se va opri dupa ce a terminat cu A. Si il va repartiza la prima optiune doar daca mai gaseste un loc liber si pentru el. Daca nu, incearca la urmatoarele optiuni.
Sper ca ai inteles.

| Roxanna98Roxi a răspuns:

A, pentru ca are media mai marewinking