| Andreea_Ciubuc_1998 a întrebat:

Am o temă de lucru la istorie despre studiul unei mari puteri și trebuie să mă folosesc de repere precum condiții care au favorizat situația de mare putere (factori geografici, istorici, umani, economici, etc), domenii de exercitare a dominației (economic, militar-strategic, cultural) și evoluția exercitării dominației.
Şi pot alege între imperiul roman, imperiul otoman sau califatul arab.
Cunoaște cineva un site sau orice sursă unde aș putea găsi ceva ce mi-ar fi de folos?

1 răspuns:
| Ninik a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Imperiul_Roman Aici ai despre IMPERIUL ROMAN...dar sa stii ca nu prea ai ce scrie despre ce vrei tu exact dar te poate ajuta cat de cat!