| Meowiiir a întrebat:

Am primit o tema de la ora de dirigentie care se numeste "Stiu sa invat?". Ei bine, eu habar n-am ce sa scriu. Ma puteti ajuta?
P. S.: Dau fundita:*

Răspuns Câştigător
| Daniel123 a răspuns:

Descrie un proces prin care inveti tu ceva cu tehnici si modalitati

5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Pai... Eu as face o antiteza intre un tocilar, care invata pe de rost, ia nota mare si mai apoi uita tot si un elev inteligent, care stie cum sa invete urmarind firul logic al lectiilor. Un tocilar va reda cuvant cu cuvant toata lectia, insa daca ii pui o intrebare logica nu garantez ca va sti sa raspunda. Un elev care stie sa invete va putea "repovesti" lectia cu cuvintele lui, iar eventualele intrebari nu ii vor ridica probleme.
Un elev care stie sa invete incearca sa inteleaga in mare lectia si insista asupra problemelor pe care nu le pricepe(eventual cere ajutorul profesorului; nu inseamna ca esti prost daca nu intelegi ceva). Pentru a retine mai usor se foloseste de memoria vizuala facand scheme logice, este atent in clasa, incercand sa retina cat mai mult din timpul orelor(astfel acasa nu mai trebuie decat sa repete o data-de 2 ori lectia si in felul asta castiga si timp liber). Timpul destinat invatarii va fi imbinat cu pauze, pentru ca randamentul sa fie maxim(nu poti sta concentrat cateva ore la rand; la un moment dat vei simti ca degeaba citesti, ca oricum nu mai retii nimic si se cam amesteca toate in creieras). Cam pe astea te-ai putea axa. Mai cauta pe internet cateva metode eficiente de invatare si memorare, cine stie cat de mult te poate ajuta aceasta compunere in viata reala.hee hee
Spor la scris!

| IoanaTempah a răspuns:

Poti sa descrii in ce mod inveti uh si sa specifici dc happy nu prea am nici eu idei happy

Sper ca te-am ajutat happy
bye bye :*

| catalineusx a răspuns:

Poti scrie ca esti constienta de faptul ca trebuie sa inveti pentru a-ti asigura viitorul.Si poti dezvolta aceastaidee; mai poti zice ca nu inveti mecanic ca papagalul si ca inveti pentru binele tau.Succesbig grin

| EnterSandman a răspuns:

Pai scrie si u daca sti sa inveti...ce e asa greu rolling on the floor, scrii si tu ca notele tale vorbesc de la sine daca sti sa inveti, deci e logic. straight face

| MissyD a răspuns:

Pai poti sa scrii cum inveti tu, dar in caz ca metoda ta nu da roade, it spun ceva cu care sigur vei avea note mai mari: scrie`ti lectiile schematic, cu liniute si cat mia colorat. Daca profii nu iti permit macar sa subliniezi frazele importante poti sa le transcrii pe niste foi si sa le scrii cat mai pe scurt, pentru ca asa le vei tine minte mult mai usorwinking. Ca sa retii niste chestii complicate poti poti sa le compari cuchestii care ti se par normale si care nu au nicio legatura cu scoala [de ex, compari o proprietate a materiei (la chimie) cu ojasmug si uite cm iese o proprietate: materia se afla in continua mishcare si transformare -> ca oja, pe care o misc pentru a`mi face unghiile si care se transforma daca ii adaug acetonasmug]
Cat despre ora de dirigentie, poti sa prezinti ideile mele, spunand ca le stii de la o prietena, sau ca asa te`agandit tu, nicidecum ca le ai de pe netlaughing.

sper ca ti-am fostde ajutoor :*:* [p.s.: funda?batting eyelashes:*smug]