| Akuryo a întrebat:

Am putina nevoie de ajutor la info :
1) Scrie un subprogram care sa returneze numarul de cifre ale unui numar natural, transmis ca parametru.
2) Scrieti un subprogram care sa testeze daca un text citit de la tastatura este un cuvant (cuvantul sa contina numai litere)

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

1) int nrcifre(int nr)
{
int x=0;
while (nr>0)
{
nr=nr/10;
x++;
}
intoarce tu numarul de cifre aici!
}
2) int ecuvant()
{
char cuvant[100];
int i;
citeste tu 'cuvant' aici!
for (i=0; cat timp repetam for-ul?; i++)
{
if (! isalpha(cuvant[i]) //functia isalpha verifica daca e litera
{
return 0; //am gasit un caracter care nu e litera
}
return 1; //am terminat, toate sunt litere
}

Sper ca reusesti sa completezi in alea 3 locuri unde ti-am zis!
Cu // in fata ti-am dat niste explicatii, in caz ca nu e clar.