| petricafotbalistu a întrebat:

imi puteti spune cum se rezolva aceasta problema de informatica.Sunt in clasa a 9-a si am mare nevoie de ajutor.

Se citeşte un număr natural nenul n, de maxim 8 cifre, de la tastatură. Scrieţi un program Pascal care determină şi afişează cifrele pare ale numărului citit iniţial, apoi calculează şi afişează media aritmetică a cifrelor pare din numărul citit iniţial.

2 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Iei ultima cifra a numarului n (n mod 10), o verifici daca e para, iar daca e para o afisezi, o aduni unei sume (alta variabila) care initial este 0 si o numeri in alta variabila (care initial este tot 0). Dupa chestia asta, din n se elimina ultima cifra (n div 10) si se reia tot procesul pana n ajunge egal cu 0. Apoi faci media (suma calculata anterior / numaratoarea efectuata tot anterior). As fi putut sa scriu tot programul dar astfel nu inveti nimic.

| Alllllexandra a răspuns:

Asta ma asteapta la info?:O mai bine nu citeamlaughing