| LosSantos12 a întrebat:

Am o problema la Informatica la care intampin probleme.Să se scrie un program care să determine numărul de apariţii a primei cifre în scrierea unui număr natural citit de la tastatură.(sunt incepator)

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Asa, care e problema? Transformi numarul ala intr-un vector format din cifre si compari fiecare element cu primul, iar atunci cind elementul coincide cu primul, incrementezi un contor pe care il va returna programul ca rezultat final atunci cind termina de comparat. Cam asa era in pascal. Indiferent de limbaj, abordarea cam asta e - separi numarul in cifre si compari tot cu prima.