| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit un exercitiu: "Transcrie 2 motive literare din text".
Nu am mai auzit pana acum de motive literare, ma poate ajuta cineva cu o definitie ceva?

Răspuns Câştigător
| JulieAndreeaB a răspuns:

Motivele literare sunt elemente care predomina intr o poezie, si are legatura cu tema poeziei, insa este mai detaliata si nu generala. spre exemplu este o poezie despre padure. Tema este natura iar motivul este al padurii. Motivul este o "ramura" a temei.

2 răspunsuri:
| JulieAndreeaB a răspuns:

Este o "ramura" a temei unei poezii. spre exemplu o poezie despre padure. tema este natura iar motivul este al padurii. deci este o idee mai profunda decat tema