| Andraa a întrebat:

am intrat in clasa a 9-a...si sunt la un liceu de stiinte ale naturii.profil real...
ce ore voi face?
si va trebui sa citesc carti?
si daca da ce carti?

Răspuns Câştigător
| rainclouds a răspuns:

Si eu sunt la liceu, profil stiinte ale naturii... dar trec in clasa a 10-a tongue vei da teza la 2 materii la alegere dintre biologie, chimie si fizica... de citit exact ce spune si swabia, plus mici/mari poezii de care nu ai mai auzit pana acum ( cel putin la mine asa a fost )... si orele vor fi ca cele din generala plus informatica, T. I. C., logica ( la mine asa este tongue )... daca intri la liceu happy iti recomand sa participi la olimpiade ( doar la materiile care iti plac deoarece daca ii gresesti unui profesor la olimpiada si ai gresit pentru ca nu ti-a placut materia... nu are rost sa mergi ) aaaa da... si vei avea de citit in plus si de invatat mai mult doar in cazul in care participi la olimpiade, diverse concursuri etc

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am o veste proasta pentru tine si una buna.
Incep cu aia proasta: Da, va trebui sa citesti carti.
Acum, aia buna: Cartile nu mushca; n-a murit nimeni din cauza cititului.

| Swabia a răspuns:

Indiferent de profil, de citit tot va trebuii sa citesti.winking
Din cate tin minte cartile astea vor trebui citite in clasa a 9-a :
"Acasa" - Fanus Neagu
"De`a va`ti ascuns" - T.Arghezi
"Homo ludens" - Johan Huizinga
"Mara" - I.Slavici
"Viata la tara" - D.Zamfirescu
"Enigma Otiliei" - G.Calinescu
"Morometii" - M.Preda
...mai sunt, da`nu`mi mai amintesc! happy
Lectura placuta!winking

| zuzumic a răspuns:

Vei face multa biologie si chimie poate si fizica .vei da teze din biologie si chimie sau poate doar din una din ele... vei da teze la romana si va trebui sa citesti cartile care ti le da prof de romana fiecare prof are cerintle lui...

| miha_3376 a răspuns:

Vei face bio, chinie, fizica(astea sunt principale)+romana mate etc carti...nu prea stiu...ca si eu trec a9a...profil stiinte sociale.succes!

| Andraa explică:

Imi place sa citesc... dar unii ziceau ca voi face numa 2-3 ore de romana pe saptamana...si voiam sa stiu si eu cam ce carti ar trebui in clasa a 9-a