| anmardany a întrebat:

as vrea sa ma duc la liceul pedagogic, anul asta dau tezele nationale, eu imi doresc sa intru la profil educator/invatator dar nu prea ma impac cu chestia cu facultatea si cum e cu liceul asta, ce trebuie sa fac inainte sau daca trebuie sa fac ceva curs dupa liceu, etc. Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| wimpyannya a răspuns:

Si eu aveam aceeasi dorinta, insa m-am razgandit. In primul rand, ca sa intri In Elena Cuza pe profil Pedagogic, trebuie sa dai niste probe eliminatorii care se dau prin mai, probe ce constau in testari: 1) Literatura: spui o poezie 2) sport o alergare usoara pentru a vedea ei daca stai ok cu toate apoi niste probe din clasele 5 -8 nu stiu sigur care niste abdomene... chestii simple oricum 3) desen ( natura statica, iti vor pune niste obiecte in fata pe care tu trebuie sa le desenezi sub forma naturii statice) 4) muzica, unde o sa trebuiasca sa pregatesti 4 mel din repertoriul claselor 5-8 ti-as sugera ca printre ele sa fie imnul tarii si Gaudeamus Igitur, cantecul acela in latina. Nu iti trebuie mare voce, dar trebuie sa bati ritmul corespunzator si astea sunt destul de avantajoase dar e bine sa le faci cu pianul. Astea sunt probele daca le ei ...si in functie si de media ta, intri. Mai departe, tu cand vei termina liceul, vei avea o diploma la mana, cu ajutorul careia te poti face educator asta fara facultate. Va necesita o facultate de specializare pentru invatator asta ca sa poti fi titulara adica sa ai un dosar complet ca sa nu te poata inlocuii o alta invatatoare. Daca vrei sa te faci profesor va trebuii o facultate de unde vei iesi prof la mat pe care ti-ai propuso, insa inainte de asta, vei fi invatator 3 sau patru ani depinde cat va dura facultatea, dupa care vei continua sa predai insa in alt stadiu.

1 răspuns:
| anmardany explică:

Iti multumesc din suflet, acum ca stiu asta deja parca imi vine sa ma razgandesc, dar o sa vorbesc si cu profesorii mei, poate ma ajuta si ei cu una alta. Multumesc inca odata, bafta happy