| Klaus01 a întrebat:

Am si eu o intrebare dupa ce am fost repartizati la un liceu cum se face repartizarea la clasa?

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Depinde de conducerea liceului,deci cum decid ei. Unii directori fac repartizarea pe clase dupa media de admitere, altii echilibrat, pun si fete si baieti in mod aproximativ egal, altii pun elevii la intamplare, fara vreun criteriu.Mai conteaza mult si limbile alese, l1 si l2 dar si profilul.happy Eu in a 9-a am cerut sa fiu cu un baiat in clasa pe care il cunosteam de la bloc si a scris acolo pe dosar ca vreau asa, dar directoarea nu a tinut cont de asa zisa cerere a mea si ne-a bagat in clase diferite.Deci totul ramane la decizia si bunul plac al directorului.happy Succes la scoala!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, atunci când sunt mai multe clase la acelaşi profil & specializare, repartiţia pe clase se face în ordine descrescătoare a mediei de admitere.
Dar NU este obligatoriu...

Listele cu elevii din fiecare clasă se afişează ( cel mai târziu ) în perioada 1-14 septembrie la Avizierul liceului happy
Sau, cel puţin, aşa ar trebui...

Toate cele bune!