| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare,imi poate spune si mie cineva cum se face impartirea,dar explicati-mi ca la un copil sa inteleg ca de nu am pus-o, cata mate am facut eu in ultimi 5 anni am uitat complet

3 răspunsuri:
| Silviumber a răspuns:

Gandeste logic ex: 12:2 (gandesti asa : am 12 mere si trebuie sa le impart la 2 copii, cate trebuie sa ii dau fiecaruia pentru a imprati egal?! 6 pentru fiecare dintre ei) sper ca te-am ajutat. Bafta!

| pitbulita a răspuns (pentru Silviumber):

Ok la calculele chiar asa de mici stiu dar eu ma refer la ordinul miilo, sutelor de mii sau chiar milionelor, adica nr de loc impartit la km dar totusi cum?

| Silviumber a răspuns (pentru pitbulita):

La calculele astea nu prea ma pricep sa le explic :\ daca as putea sa iti arat pe o foaie cum se executa ar fi mai usor. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta, dar totusi cred ca nici profesorii nu sunt atat de nebuni incat sa iti dea asemenea numere