| LolNope a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei mai in varsta putin.

Credeti ca era mai bine pe vremea comunista, sau acum?

Va rog sa tineti cont si de faptul ca pe vremea aceea aveati un loc stabil de munca, o locuinta mica, dar sigura, insa nu aveati dreptul de iesi din tara, libertate de exprimare sau dreptul de a avea mai multi bani ca altcineva, de faptul ca regimul comunist promova scoala, insa nu si evolutia.

Ii rog pe cei care au trait in ambele perioade sa raspunda.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Am prins perioada comunista, la revolutie eram in clasa a IX-a. Nu am sa uit niciodata ce mi-a spus un batran:" Nu va bucurati, ati avut bani( apropo de serviciul stabil) dar nu ati avut ce cumpara, de acum incolo veti vedea magazinele pline si va veti uita la vitrine, fara sa puteti cumpara. De unde naiba a stiut ce va urma?

| blackwidow a răspuns:

Tarii acestea si oamenilor din ea le trebuie comunism. Numai asa va exista corectitudine. Comunism, insa alt conducator.

| sensa a răspuns:

Eu te-as intreba daca ti se pare ca acum evoluam? chiar daca avem acces la exteriorhappy

| MaryuZ a răspuns:

Stii depinde cum vezi lucrurile, mama mea era gravida cu mine in '89.Atunci stateam in Cotroceni vis-a vis statia de trolebuz 61 *actuala* si imi zicea ca trageau peste tot si ca am avut si gloante in casa.Ca sa revin subiectului depinde cum privesti situatia acum toata lumea isi doreste sa aiba un loc de munca, atunci erai obligat sa muncesti si sa faci probabil un lucru pe care nu il doreai.Acum putem calatorii liberi in lume fara a mai depinde de cineva, asta cred ca e un lucru bun.Multi romani au plecat dupa '89 s-au realizat afara si multi dintre ei nu s-au mai intors acasa.Scoala nu mai e ce era atunci, acum cred ca nu mai e scoala sincer...Toata lumea are Iphone si taticu ii duce cu X3 la scoala si are bani de buzunar cat multi intre noi nu avem acum.

| Danescu_Ion_1973 a răspuns:

Unii zic ca era mai bine pentru ca erau mai tineri si dupa atatia ani au uitat ce probleme erau, parerea mea e ca era mai rau, trebuia sa ocupi o pozitie importanta ca sa o duci bine, iar pentru asta trebuia sa pupi in fund sefii si sa-ti torni vecinul ca asculta Europa Libera, iar marea majoritate colcaiau in saracie. Si acum trebuie sa stii sa te descurci ca sa o duci bine, majoritatea tot in saracie se invarte, dar macar acum daca nu-ti convine pleci. Atunci pentru asta riscai sa te impuste si sa-ti infunde rudele. Deci cand era mai bine? Cum nu exista doi oameni identici, depinde de fiecare ce crede.