| Daniel_6553 a întrebat:

Am si eu o intrebare si rog seriozitate. Facultatea de Politehnica din Bucuresti, in special ramura de automatica(Ingineria sistemelor) este recunoscuta in Japonia?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Facultăţile noastre nu sînt recunoscute pe nicăieri. Pentru a avea intrare prin occident, în primul rînd trebuie să ştii foarte bine limba ţării în care vrei să obţii un job, iar la interviuri diploma românească este luată în consideraţie numai în măsura în care dovedeşti, cu mult tupeu, că ştii mai multe decît ei. Pe de altă parte, în occident se pune foarte mult accent pe partea practică a lucrurilor, ceea ce nu prea se face în facultăţile din România. De cele mai multe ori un absolvent din România o cam ia cu învăţătura de la început cu toată diploma pe care o are.Trbuie să înveţi ceea ce vor cei de acolo. Românii nu pregătesc absolvenţi cu eticheta "Bun pentru occident" Ai noştri dau diplomele pe parale şi... la revedere şi să fii sănătos!
Iar dacă vorbeşti de Japonia... Cred că ăia sînt cei mai riguroşi în pretenţii şi mă îndoiesc că poţi accede în viaţa lor şi mai ales în modul loer de a munci şi de a trăi. Mai întîi trebuie să le pricepi filosofia de viaţă şi apoi să devii unul de al lor.

| Daniel_6553 explică (pentru corolav):

Sunt constient de asta. Limba oricum o sa o invat iar cand ajung acolo cateva luni voi sta sa ma acomodez cu modul de viata. Vroiam doar sa intreb daca, cu toata scoala care se face la noi, avem sansa sa ne angajam acolo intr-un domeniu de calculatoare de exemplu

| andreidraga a răspuns:

Facultatea ramane aici, tu mergi acolo. Daca vei fi bun, vei fi "recunoscut". Stiu multe exemple de la Politehnica Bucuresti - Calculatoare ( aproape de ideea de Automatica ) care au ajuns sa lucreze la Google, Facebook, centre de cercetare de prin Olanda... Deci se poate si la japonezi. Important este sa nu treci prin facultate ca gasca prin apa.

| dasky90 a răspuns:

Scuza-ma dar nu pot sa fiu serios asa ca:
Facultatile noastre sunt recunoscute numai in China...ca nu ne intelege nimeni