| Sktrkdk a întrebat:

Am timp sa invat intr-o luna pentru bacul la istorie?

Din cate stiu sunt practic 8 capitole de invatat pentru bacul asta. Stiu bine 2 din ele, insa restul mi se par plictisitoare si le invat foarte greu. De multe ori nici nu am dispozitia necesara sa invat. Sunt obosita, stresata si mai mult decat sa incerc sa invat prostiile astea uneori mai mult ma panichez ca nu stiu ce o sa fac daca nu pot sa retin cum trebuie. Din fericire la romana si la logica stiu destul de bine, deci singura mea problema ramane proba la istorie. Ce sfaturi aveti ca sa invat mai repede?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, ai. Nu știu cum să învăț repede.

1 răspuns:
| BullseyeShot a răspuns:

Împarți acele capitole în mai multe subcapitole (părți) pe care încerci să le înveți într-un anumit interval de timp fixat de tine.
Sau te mulțumeşti cu nota 6 şi înveți cât să treci, pentru că oricum nu vei mai da în viață peste noțiunile pe care le înveți pentru bac (excepție: în cazul în care vrei să ajungi profesoară şi mai sunt alte câteva domenii mai puțin cunoscute).
La un loc de muncă, nu vei aplica nimic din ce primeşti la bac.
happy