| Anaoi28 a întrebat:

Buna tuturor!
Eu trec in toamna in clasa a 12 a, mentionez ca sunt la un profil umanist, filologie si as avea cateva intrebari pentru cei care au dat bacul:
1) Voi in cat timp ati invatat pentru bac? V-ati pregatit doar in clasa a 12 a sau ati inceput mai devreme? Eu, de exemplu, nu prea am materiale de la scoala pentru limba romana, asa ca am inceput sa le fac singura, am inceput sa scriu eseurile si sper sa am timp macar pana incepe scoala sa termin autorii canonici.

2) La istorie ati invatat doar intr-un an? Am cunostinte care spun ca daca ai ambitie si nu ai invatat in restul anului scolar, intr-o luna poti recupera. Eu inca nu am invatat efectiv toata materia, am facut sinteze la scoala la primele doua capitole din programa, predate de profrsor, iar eu am invatat foarte bine aceste doua capitole si le-am completat cu alte informatii de prin culegeri sau de pe net. Acum, astept sa mergem la scoala ca sa continuam si cu celelalte.

3) La romana: ati facut eseuri doar pentru autorii canonici sau v-ati facut aceste eseuri si pentru operele celorlalti autori necanonici? Din cate m-am uitat peste subiectele din ultimii ani, nu au picat strict autori necanonici la bac. De exemplu, " particularitatile de constructie ale unei nuvele"- poate fi " Alexandru Lapusneanul", de Negruzzi, care e necanonic sau "Moara cu noroc", de Slavici, care este canonic.
4? Cat timp v-a luat sa faceti eseurile pentru romana?

5) Ce materie ati ales la proba a treia? Ce parere aveti despre sociologie? Este o disciplina usor de parcurs pe cont propriu, fara meditatii?

Va multumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatatul incepe din clasa a IX-a, lectie cu lectie, ca nu-i timp sa inveti intr-a XII-a tot ce nu ai invatat in 4 ani de liceu.
Inainte de BAC cu cateva luni se incepe recapitaluare materiei invatate in liceu si asta este valabil la absolut toate materiile la care ai de dat BAC-ul.

| Anaoi28 explică (pentru Violleta2022):

La istorie, materia de bac este cea din clasa a 12 a. La materia a treia, la alegere, daca optez pentru sociologie, este doar materia din clasa a 11 a(intrucat doar in acest an se preda acest obiect), iar la romana, ce sa mai soun...profa de la clasa mea lua lectiile din manual la rand, fie ele in programa de bac, sau nu2, dandu-ne teme kilometrice, cate 10 exercitii pe zi. De aceea, am inceput sa fac singura eseurile si sintezele teoretice care imi sunt necesare.

| Catrice a răspuns:

Am dat la bio și mi-am făcut schițele de la începutul anului și serios de învățat m-am apucat din sem 2, la mate de prin ianuarie ca aveam lacune mari.
La romana am.citit eseurile de nevoie ca ne dădea profa în sem 2 test in fiecare săptămână cate o opera. Nu le-am învață, am.citit 3-4 înainte cu o zi și fix aia pe care am aprofundat-o mai mult o picat laughing
Cineva care a dat zicea ca la logica ar fi foarte simplu.

| Anaoi28 explică (pentru Catrice):

Buna!
Multumesc mult!

| Catrice a răspuns:

Tu îl ai, nu eu.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Depinde mai departe ce vrei sa faci. Dacă vrei sa dai la o facultate la care se intra pe baza de dosar atunci ai nevoie de bac. În cazul asta, iti recomand la absolut toate materiile ce le dai sa faci teste în fiecare zi. Fie ca lucrezi testele ce s-au dat anii trecuți sau modele de bac, trebuie sa faci în fiecare zi cel puțin unu la o materie sau câte unu pentru fiecare materie. Asa o sa-ti fixezi materia și o sa iei peste 9. Găsești pe net subiectele din anii trecuți și modele câte vrei.
Dacă vrei sa intri la o facultate pe baza de examen atunci nu contează notele la bac, poți sa înveți cu o luna înainte și sa faci teste dacă vrei, ca să nu-l pici. Nu poți totuși sa intri la o facultate fără bac.

| Anaoi28 explică (pentru IrinaMihaela15):

Multumesc mult!
Asa este, exercitiul si familiarizarea cu subiectele de bac sunt unele dintre cele mai inportante.

| yooshi a răspuns:

Am invatat cu o zi inainte de fiecare proba.Bacul nu a fost o prioritate pentru mine, stiam ca o sa fie usor.
Bacul e atat de overrated si se face atata caz din el pentru nimi.Nu te stresa, daca chiar vrei o nota mare invata cu o luna/doua (depinde de cat de repede prinzi informatia) nu asculta de profesorii care te preseaza si iti spun ca "vai ce greu este" si ca "de abia reusesti daca nu inveti din timp" e un bullshit.
La istorie am reusit sa invat uitandu-ma la un profesor pe yt care structurase foarte drăguț materia.
La romana am sintetizat, mi-am facut totul foarte schematic și am citit rezultate de pe net.Nu am citit toate operele, am intuit eu câțiva autori ce credeam ca o sa pice și am citit doar comedia, nuvela realistă și romanul interbelic :3
Si la proba a 3a am ales psihologia.Imi place, ma pasionează, e super ușoară.Dar aici tu stii ce iti place, cum te descurci.Stiu ca mai toata lumea alege geografia dar god mi se pare atât de multă informație de retinut.
Anyway, stai calm, e easy și ai timp sa înveți.