| Daria a întrebat:

Am uitat cum se desfac parantezele la matematica.De exemplu cand am 3(2x). Cine imi poate explica? Multumesc.happy

9 răspunsuri:
| DarkRose a răspuns:

3 ori 2x egal 6x

| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

Can ai un nr in fata parantezei asa cu ai in exemplu imultesti nr acela cu fiecare din nr din paranteza.Cum 2x este considerat ca 2*x asa ca imultesti 3*2 si x se copiaza(in general can ai un termen cu x si in se imiltesk cifrele cu cifrele si literele cu literele de ex 3y(2x)=6xy sau daca aveai 3x(2x)=6x [x la puterea a 2 a]...sper ca te-am ajutat!Dak mai ai nevoie de ceva sau nu ai inteles add alle_the_best_girl si iti explik pe mess:*

| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

Raspunsul anonim a fost dat de mine ca am uitat sa fc login tongue:*

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Uita-te cel mai bine in caiet ca trebuie sa va fi predat lectie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3ori 2 + 3 ori X= 6+3x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Can ai un nr in fata parantezei asa cu ai in exemplu imultesti nr acela cu fiecare din nr din paranteza.Cum 2x este considerat ca 2*x asa ca imultesti 3*2 si x se copiaza(in general can ai un termen cu x si in se imiltesk cifrele cu cifrele si literele cu literele de ex 3y(2x)=6xy sau daca aveai 3x(2x)=6x [x la puterea a 2 a]... sper ca te-am ajutat! Daca mai ai nevoie de ceva sau nu ai inteles add alle_the_best_girl si iti explic pe mess:*

| AnnA_3296 a răspuns:

Daca iau exemplul tau e cam asa :

3(2X)=6X

deci inmultesti 3 cu 2

fundita?batting eyelashes

| yoana_9061 a răspuns:

Pai il inmultesti pe 3 cu 2x...

| ioanaA_9049 a răspuns:

Se inmulteste 3 cu 2x si rezultatul este 6x