| thecezar a întrebat:

Buna TPU cum se desfac parantezele si reduceti termenii asemenea.

4 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Adică le înlături (parantezele). Eşti clasa a 2-a?

| Northern a răspuns:

Parantezele se desfac cu ajutorul distributivității : a ori ( b + c ) = a ori b + a ori c. Pe a îl înmulțești cu fiecare termen din paranteză. Termenii asemenea sunt termenii care au aceeași parte literală ridicată la aceeași putere. Exemplu : 3a + 2a= 5a (aceeași parte literală a ) sau -3a+3a=0(doi termeni asemenea opuși se reduc). Sper că ai înțeles!

Răspuns utilizator avertizat
| Northern a răspuns (pentru thecezar):

Minusul in fata parantezei schimba semnele : 4x-5y+3y+x=5x-2y, 2x+y-3z-x+y-4z=x+2y-7z.