Imi poate explica cineva va implor lectia la chimie cu formulele substantelor? Sunt intr-a 7a si tocmai am ajuns la ea,dar nu am inteles mai nimic! Am auzit ceva de inversarea valentelor, dar nu la toate formulele era asa.Si parantezele,cand se mai pun? Va rooog explicati-mi cap-coada, lectia urmatoare dau test si nimeni din familie nu stie sa-mi explice!

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Valenta unui element devine indice pentru celalalt. Spre exemplu, ai HCL, acid clorhidric sau hidrogen clor.Hidrogenul are valenta 1, pentru ca se afla in grupa 1, iar Clorul tot 1, chiar daca se afla in grupa 8 principala pentru ca, Clorul poate avea mult mai multe reactii de oxidare si astfel sa aiba valenta 1, 3, 5, 7. Avand in vedere ca esti clasa 7, nu are rost sa iti exeplic mai mult, s-ar putea sa te bag in ceata cu totul.Deci,in cazaul asta, la clor iei valenta 1.
Bun, sa luam alta formula.
H2O=apa.
Oxigenul are intodeauna valenta 2.Deci,valenta pe care o pui sus, in felul acesta>
http://sketchtoy.com/59499549
va deveni indice pentru hidrogen,nu uita, valenta unui element devine indice pentru ce de-al doilea(de langa el, in fata sau dupa).
Acum alt exemplu, ca sa intelegi bine de tot... sper.
MgO=oxid de magneziu.
Prima data te uiti in tabelul periodic sa vezi in ce grupa e Mg, si vei vedea ca e in a2a,deci va avea valenta 2, iar oxigenul tot valenta 2.In mod normal, tu ai zice ca formula se scrie Mg2O2...dar >
http://sketchtoy.com/59499631
Daca au aceeasi valenta se simpliica si ramane 1, sau se mai poate simplifica, daca se poate, bineinteles, dar cu condtita sa pui indicii ramasi corect.

Substantele se impart in >
-Acizi-au H.
-Baze-au gruparea OH
-Oxizi- au O.
-Saruri-restul :D
Probabil ca vei inveta mai tarziu despre acesta clasificare.

Mai mult de atat nu stiu ce sa-ti mai explic...Probabil ca ar fi bine sa-mi spui toata nelamuririle.

Mai uita-te prin carte, cere un caiet de la un coleg, etc.Si nu uita sa ai tabelul periodic cu tine.

Mult noroc la test si iei peste 8! :D

1 răspuns:

Vai,multumesc mult de tot! Acum am inteles in sfarsit :-D