| oana7335 a întrebat:

Am vazut la programa pentru bac ca la autori canonici sunt Titu Maiorescu si Eugen Lovinescu dar nu stiu ce opera trebuie invatata de la ei. Din cate stiu eu Maiorescu a reprezentat pasoptismul iar Lovinescu a reprezentat modernismul romanesc.

Răspuns Câştigător
| Ilinca a răspuns:

La Titu Maiorescu trebuie sa inveti despre "Junimea si revista Convorbiri literare" iar la Eugen Lovinescu trebuie sa inveti despre "Modernismul interbelic". Inafara de operele propriu-zise care iti pot pica la bac, se mai poate da si sa vorbesti despre acestea doua sau despre "Dacia literara - Introductie " de Mihail Kogalniceanu (manifest literar, doctrina estetica).