| Erin28 a întrebat:

Buna! Am vazut azi noua programa de bac, insa am observat ca au fost scosi doar doi autori canonici, dupa cum spun ei, Titu Maiorescu si Eugen Lovinescu, insa nu il vad pe Nichita Stanescu in programa. El mai este sau nu?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Eu nu-mi amintesc ca Maiorescu si Lovinescu sa fie autori canonici, ci doar critici.
M-am uitat si eu pe programa, s-au scos, pe langa studiile criticilor, Nichita Stanescu si Marin Preda.
https://www.edupedu.ro/......l-si-uman/
Iar la matematica s-au scos polinoamele.

| Erin28 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc mult! Am vazut pe EduPedu ca s-au scos doi autori canonici, Eugen Lovinescu si Titu Maiorecu, nu mai erau specificati si altii. Profa mea a spus ca cei doi critici sunt introdusi la canonici, si de aici vine confuzia mea.
Multumesc mult inca o data!

| Robertandrei4858 a răspuns:

Buna, Mihai Eminescu, Ion Creanga, I. L. Caragiale, Ioan Slavici, G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Mihail Sadoveanu, Liviu Rebreanu, Camil Petrescu, G. Calinescu sunt autorii operelor destinate pentru examenul de bacalaureat.