| scato a întrebat:

Americanii au pierdut vreodata un razboi? Bine, nu vorbim aici de 1700, 1800 cand ii casapeau britanicii, vorbim de cand s-au pus pe picioare...sa zicem de la 1850 in sus.
si nu vorbim nici de vietnam ca acolo au pierdut batalia dar razboiul rece finalmente l-au castigat.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă nu dădeau bombele atomice în Japonia, nici pînă astăzi nu s-ar fi terminat Al Doilea Război Mondial.
Cît despre celelalte, majoritatea le-au pierdut.
În Coreea, în Vietnam, în Cuba, în Afganistan, în Irak, plus toate celelalte intervenții de prin Africa și America de Sud, unde, mai peste tot, situația a rămas în coadă de pește.
Deci, luînd la modul general, în ultimii 70 de ani, nu cred că se poate spune că ar fi cîștigat ceva.
Cît despre lupta cu musulmanii, n-ar fi exclus ca aceștia să le dărîme, în viitorul apropiat, toată America.
Cît despre războiul rece, acesta, practic, nici nu a existat vreodată.
Toată treaba a fost o mascaradă, întreținută cu bună știință între Moskova și Washington, pentru ca fiecare din părți să-și poată experimenta potențialul militar la momentele respective. Să vîndă armament învechit altor popoare, lucru pentru care au creat artificial conflicte ( în Asia, Africa și America de Sud).
Practic, în ultimii 70 de ani, războaiele s-au purtat îndeosebi pe frontul nevăzut iar cele operaționale au fost de prostit lumea.
Partea proastă este că au murit foarte mulți oameni.
Și subiectul comportă discuții de mii de pagini și poate și mai mult.
Scuzați eventualele greșeli. Nu-mi pot verifica și eventual corecta textul. Îmi fuge imaginea cu peste două - trei rînduri.

| Kaℓi a răspuns:

Deocamdata, nu.
Au si sansa pozitiei geografice, sunt amplasati intre doua oceane, sunt feriti... s-au bagat in toate razboaiele moderne, dar acasa la ei, nu le-a clintit nimeni o tigla de pe un acoperis. Ma rog. aproape. Pana le-au daramat cu avioanele alea si acoperisurile...

| RAY a răspuns:

Vietnam

Răspuns utilizator avertizat
| Nonameagain a răspuns:

A, pai daca exceptam toate infringerile, nu, nu au pierdut nici un razboi.

Răspuns utilizator avertizat
| vioricavio a răspuns:

Americanii au pierdut razboiul cu musulmanii din cate vad eu...de la world trade center pana in prezent, tot pierd soldati si civili intr o veselie. Razboiul asta nu l vor castiga niciodata dupa parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat