| navarre a întrebat:

Andrei pescarul(sfantul Andrei) a fost,, recrutat" cam pe la varsta de 30-40 de ani.Sa presupunem ca e adevarat ca si-a parasit familia, si a ajuns in Europa.Cum a putut face acest lucru, cand Judeea era ocupata de romanii care nu permiteau decat circulatia supusilor lor? In ce limba vorbea Andrei cu romanii, grecii si geto-dacii, cand el, ca orice om modest, cunostea numai ebraica? Va puteti imagina un singuratic de vreo 40 de ani, circuland printre grecii, romanii si geto-dacii aflati in lupte crancene? Putea patrunde in Dobrogea, teritoriu viu disputat, sa se apuce de povestit(nu cunostea limba) despre „mantuitorul" unei populatii zamolxiene aflate in razboi? Povestea sfantului Andrei e mitologie fara baza, dar exploatata nemilos de religia judeo-crestina ortodoxa.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista cursuri de citire a Bibliei (incredibil, dar adevarat!), unde, poate, ai a fla raspunsuri la zecile de intrebari de genul asta pe care le pui.
Pe bune, dar chiar nu te intereseaza nimic altceva?
Uite de-aia am preferat eu ateismul. Imi da libertatea de a analiza si a observa tot ce-i in jurul meu, fara sa ma agat cu disperare de o carte plina de greseli, lacune si ineptii.

| Arthur a răspuns:

Deci cineva a adus pe meleagurile noastre învataturile Mântuitorului convertindu-ne la Crestinism. Dar tu esti foarte sigur ca acesta nu a fost Sf. Andrei, cu toate ca sunt urme ale trecerii acestuia prin Dobrogea (scytia) unde a locuit o perioada. Acei Apostoli despre care tu spui ca abia cunosteau limba de origine, cu ajutorul Duhului Sfânt, vorbeau si câte sapte limbi. De alt fel, o sa gasesti destule exemple de oameni simpli care plecând la munca in occident au revenit dupa un timp în tara vorbind destul de bine acea limba cît sa se faca întelesi. E total gresit ceea ce sustii.

| Arthur a răspuns:

Cu modestie o să-ţi răspund că mă descurc binişor cu engleza şi germana, dar am colegi care se descurca bine şi cu italiana, spaniola şi portugheza. Pentru raţiunea ta o să-şi explic că la acea vreme majoritatea cunoştiinţelor se transferau prin viu grai, şi cu tristeţe domnule raţiune o să-ţi spun că memorăm din ce în ce mai puţine date. Şi asta numai de la o generaţie la alta. Bunicul meu de exemplu putea recita o noapte întreagă poezii fără să se repete, la vârsta lui destul de înaintată dădea detalii din timpul războiului cu o precizie matematică (nume de locuri, nume de camarazi ). Dacă pe tine te-aş întreba vreo poezie nu ştiu dacă ai putea reproduce măcar una în întregime (asta nu ca să te jignesc ci ca să vezi că nu suntem mai mari şi mai tari decât ceilalţi înaintaşi ).
Eşti total pe dinafară dar totuşi insişti. În faţa celor care habar nu au pari foarte interesant copiind alandala texte din Biblie, dar eşti bâtă frate. Uite ce ai scris : ''religia judeo -crestina ortodoxa ''... aşa cretinie nu am mai auzit de mult. Fratele meu, pai evreii nu îl recunosc nici până la ora actuală pe Iisus, ce amestecătură ai făcut tu acolo? Ceva de genul : asociaţia capitalisto comunisto fascisto mahomedană.
Întrebările tale naive mă duc cu gândul la mintea unui puştan care în loc să se ocupe de problemele vârstei lui se dă rotund cum poate. Dar din păcate am înţeles că ai o vârstă destul de înnaintată. Păcat.
Am uitat să-ţi spun de pescari, pescarii noştri cunosc majoritatea două limbi cel puţin ( lipovenii) iar cei care se învârt prin portul Constanţa, după oarecare lipeli, cunosc până şi puţin arăbeşte. Mai studiază.

| Arthur a răspuns:

Navarre - I-mi pare sincer rău pentru tine. Nu ştiu dacă ţi-a spălat creierul societetea comunistă sau aşa te-ai născut. Nu ştiu cu cine sau ce studiezi dar e jalnic. Să spui că a existat o 'populaţie zamolxiană', să spui că există o conspiraţie 'judeo-creştină ortodoxă ' sunt numai două uriaşe gafe care nu mai au rostul unei discuţii ulterioare. Asta numai dintr-o singură postare. Dacă aş lua la râd toate celelalte 'apariţii' ale tale, cred că aş putea umple un roman umoristic cu mare uşurinţă. Încearcă să ne prezinţi vreo idee proprie, gândită şi prelucrată de creierul tău, nu postări fără rost, care nu-ţi vor ridica cu nimic statutul în ochii celorlalţi. Succes în continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| mariaw a răspuns:

Religia a omis tocmai aceste detalii care ar putea lamuri problemele legate de veridicitate. Sau ma rog merge dupa principiul "totul e posibil, tie nu-ti ramane decat sa crezi". Prefer istoria. Mult mai logica

| arn64 a răspuns:

Se rezolva cu ajutorul lui Isius nu? El e fiul lui Dumnezeu, corect?