| Cristina_2841 a întrebat:

Anul acesta eu voi merge la olimpiada de civica impreuna cu un coleg sper sa iau un loc important. ce sfaturi imi dati? stiti cumva ce se va da sau aveti idee de subiectele din alti ani?
va rog sunt pentru prima oara la olimpiada de civica!

2 răspunsuri:
| Joanne a răspuns:

Din cate stiu eu, a avut loc deja olimpiada...
Insa oricum, s-a dat(se va da) o compunere in care trebuie sa prezentati incalcarea unui drept fundamental. Anul trecut a fost "Dreptul la educatie".
Nu e greu deloc, trebuie sa te pricepi la Limba Romana si sa ai oarece cunostinte in domeniul Drepturilor si Indatoririlor prevazute in Constitutie.
Bafta!

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Când am fost eu la olimpaida ne'a căzut să vorbim despre abandonul şcolar. O sa vezi că vi se dau niste subpuncte care trebuie să le atingeţi.