| AlexPanda123 a întrebat:

Anul asta am evaluarea naționala și ma gândeam cum sa învăț speciile si genurile, sa învăț un model și doar sa înlocuiesc ce trebuie sau sa învăț trăsături sa le dezvolt eu?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai în măsură să te ajute cu sfaturi utile, e proful tău, întreabă-l cu încredere

| NonZarek a răspuns:

Asta e cam dificil putin de unul singur. Si eu dau evaluarea nationala dar sunt foarte pregatit pentru ca iau ore de romana. Te as sfatuii, cat mai ai timp sa cauti un profesor sau profesoara care mediteaza acasa contra cost sa faca sedinte cu tine cam pentru evaluarea nationala, e de mare folos iti garantez eu, asa e cam greu, acolo la sedinte ii spui ce vrei sa stii in caz ca te intreaba si spui sa iti deie compunere model la fiecare gen cunoscut, sunt foarte lungi dar. ajuta, si sa faci exercitii, daca ai compunerea model faci exercitii de genul si te iei dupa compunere, aceleasi cuvinte(practic transcrii) doar inlocuiesti trasaturiile si exemplele care se potrivesc din poezia/opera ta. Sau un profesor, ii ceri lui daca are timp desii nu prea cred, sa iti faca pe foaie A4 compunere model de gen liric, epic, etc. Succes