| Justmeandmysmile a întrebat:

Apa de brom are formula moleculara/chimica? Ca am probleme de facut. Cum fac, scriu mai intai reactia cu apa si apoi pe cea cu bromul? Si sa obtin ceva tetrabromurat. Nu cer tema, doar ma intereseaza ce fac daca imi apare in enunt apa de brom. Sunt la alchine si dau test maine.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Uite ce raspuns iti pot da eu: apa de brom este o solutie de brom in apa. Este ca si cum ai spune "o solutie apoasa de NaOH' sau "o solutie apoasa de H2SO4", de exemplu.

Deci ar trebui sa scrii reactia hidrocarburii tale nesaturate cu Br2(este o reactie de aditie a bromului; daca ai un produs tetrabromurat inseamna ca se aditioneaza doi moli Br2 la un mol de hidrocarbura nesaturata).

Iar daca cumva(presupun) ti se cere masa solutiei de apa de brom folosita la decolorare, calculezi masa de brom(care este masa dizolvata), probabil pe baza ecuatiei reactiei chimice si apoi, din formula concentratiei procentuale(banuiesc ca ti se da concentratia procentuala a apei de brom) gasesti masa solutiei de apa de brom folosita.
Asta e parerea mea. Bafta!

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Iti doresc mult succes la test!

| Exilee a răspuns:

In primul rand, sa ne gandim ce este bromul. EL este un element chimica, iar numele acestuia deriva de la lat. ''bromos'' care inseamna ''miros neplacut, urat''.
El, de-asemenea este un halogen, SI ESTE SINGURUL ELEMENT CHIMIC, care, la CONDITII NORMALE ( cand spun conditii normale ma refer la faptul ca temperatura este de zero grade Celsius sau 273 de Kelvin si presiunea de o atmosfera).
Acum, revenind la subiect, cand spun apa de brom NE GANDIM LA O SOLUTIE DE BROM IN APA.
Odata ce bromul se dizolva in apa, se declanseaza o reactie chimica.
Hai sa scriem ECUATIA RECTIEI CHIMICE ( observatie: deci, este gresit spus in a zice:'' sa scrisem reactie chimica'' TOTAL GRESIT. Corect este: ECUATIA reactiei chimice).
Asa, deci avem : Br2: + H2O -> HBr+ BrO.
Observam imediat ca acesta ESTE UN PROCES REDOx.

Hai sa mai scriem odata : Br2+H2O =HBr+BrO. Ei bine, vom observa aici cum un mol Br2 reactioneaza cu un mol de apa formand un mol de acid bromhidric( HBr) si 1 mol de oxid de brom.
Ma rog, imi cer scuze ca am deviat putin cam mult, dar voiam sa vorbesc despre ceva legat de chimiebig grin
Sanatate si o seara buna si de-asemenea iti doresc mult succes la test!big grin