| anonim_4396 a întrebat:

Ar putea un cetatean sa acceseze un credit imobiliar pe 30 de ani, in valoare de 29.000 euro, avand un salariu de 1.700 lei? Fara copii in intretinere.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă cetățeanul ăla e căsătorit, SIGUR

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar putea, desigur.
Dar nu este recomandat s-o facă.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Kapra, creditul imobiliar este cel mai ieftin!
Iei o casă și plătești în loc de chirie, o rată (de fapt rate e MAI MICĂ decât chirie) și după câțiva ani ai casa ta!

E sau nu recomandat?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

CReditul imobiliar NU este recomandat.
Mai ales pe 30 de ani.
Azi ai serviciu, mâine nu (dar ratele „curg").
Azi nu ai copii, mâine da (dar ratele „curg").
Ai un accident, un deces în familie, o situație gravă și neașteptată.
(dar ratele „curg").

Nu recomand 30 de ani de sclavie nimănui.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la chirie cum e? Daca maine nu mai ai serviciu chiria tot curge si tot in strada ajungi

| HadesSs a răspuns (pentru anonim_4396):

Si altfel cum recomanzi sa iti cumpere omul ala un apartament de 29000 de euro cu 1700 de lei pe luna laughing

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sclavie să dai un sfert de salariu (mic!) si să ai casa ta?

Atunci îndrumă-l să stea la cort, sau în gară sau în parc.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Să stea cu chirie. În felul acesta, se poate muta oricând spre altă localitate și alt loc de muncă (mai bun).
Dar se pare că vorbesc degeaba. Educația financiară în țara asta nu se predă la școală.
Ni se predau o mie și una de chestii în școli, dar nu și educația financiară.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspuns excelent. Pot să-ți au o fundiță?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu poți să mi-o dai, dar poți să ți-o legi tu de ce ai mai drag.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să fii iubit!

| Ievi a răspuns:

Pai dc? vrei sa iei banii si sa fugi pe dincolo?laughing
Daca ai vechime mai mult de 6-luni sau cat se cere de catre ipotecari, ca si vechime la locul de munca, atunci da.
Insa sunt sa nu uiti ca cu cat imprumutl este mai mare, la fel si perioada de dobanda e prelungita si adunata, exact invers ca si cum ai depune tu bani in banca, ca si depozit pentru dobanda, doar ca din pacate dobanda pentru imprumut e mult mai mare decat cea realizata prin depozitare a banilor.