| anonim_4396 a întrebat:

Ar putea o banca sa ofere unui cetatean cu salariul de 1.700 lei, un credit imobiliar pe 30 de ani, in valoare de 21.000 euro?
Intreb de curiozitate. Daca ar trebui sa intreb la banca, ar trebui sa aplic oficial pentru unul.
Din calculul pe simulator, ar trebui sa fie o rata lunara de ~550 lei.
Este o diferenta mare a dobanzii platite la o banca fata de alta banca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa aplici pentru credit daca te informezi si toate bancile sunt obligate sa-ti prezinte prima data oferta si alegi pe cea mai convenabila.
Poti vedea care banci au cele mai bune oferte intrand pe finzoom.ro, alegi credit imobiliar si introduci datele cerute si vei afla daca poti obtine creditul. Eu cred ca se poate, daca rata totala lunara (credit plus dobanda) nu depaseste cca 35-40% din salariul net lunar.
Exista diferente intre banci privind dobanda si DAE, dar nu sunt foarte mari.

| mgtow a răspuns:

Se poate numa ca avansul e mare care trebuie dat la inceput. Sa ai contract nedeterminat e imprescindibil

suntserios
| suntserios a răspuns:

21k nu e o suma asa mare, probabilitate mare sa iti ofere

| ziftode a răspuns:

Cum spune Ioandelasal cu completarea ca, nu numai ca sunt obligate (pentru orice produs sau serviciu, toti comerciantii sunt obligati sa iti arate preturile, bancile sunt practic tot comercianti chiar daca serviciile lor sunt relativ la manipulare de bani)

DAR CHIAR ABIA ASTEAPTA SA ITI SPUNA

doar doar ajung sa iti si vanda ceva din care sa faca profit (si imprumutul se incadreaza la asta, cat cuprinde)